Popularne dyscypliny
Dyscypliny
Pokaż wszystko

Martina Navratilova skrytykowana przez organizację Athlete Ally

Emil Riisberg

20/02/2019, 15:18 GMT+1

Amerykańska organizacja zajmująca się prowadzeniem kampanii sportowców LGBT zerwała współpracę z legendą tenisa Martiną Navratilovą. Decyzję podjęto po wypowiedziach 18-krotnej wielkoszlemowej triumfatorki w singlu na temat transpłciowych kobiet. Ich obecność w rywalizacji pań nazwała "oszustwem".

Foto: Eurosport

Zdaniem Navratilovej, transpłciowe kobiety miałyby ogromną przewagę fizyczną nad rywalkami.
"Mężczyzna może zdecydować, że jest kobietą, brać hormony, o ile jest to wymagane przez daną federację sportową, wygrać absolutnie wszystko, zbić pokaźną fortunę, a następnie zmienić decyzję i wrócić do robienia dzieci, jeśli sobie zażyczy" – napisała 62-letnia mieszkanka Miami w felietonie dla "The Sunday Times". - To jest szalone, to jest oszustwo. Z przyjemnością mogę zwracać się do transpłciowej kobiety, jak tylko sobie życzy, ale nie byłabym zadowolona, gdybym musiała z nią rywalizować. To nie byłoby sprawiedliwe – dodała Navratilova.

Zdecydowana reakcja Athlete Ally

Na opinie byłej tenisistki szybko zareagowała organizacja Athlete Ally, usuwając ją z rady doradczej i pozbawiając roli ambasadorki. W specjalnym oświadczeniu podkreślono, że komentarze Navratilovej są "transfobiczne, oparte na fałszywym rozumieniu nauki i interpretacji danych. Utrwalają niebezpieczne mity, prowadzące do ciągłego atakowania osób zmieniających płeć poprzez dyskryminujące prawo, nienawistne stereotypy i przemoc".
"To nie pierwszy raz, gdy nawiązujemy do tej tematyki przy okazji wyrażonych przez Martinę opinii. Tak samo było pod koniec grudnia, gdy na jej koncie w mediach społecznościowych pojawiły się niepokojące komentarze ("Muszą istnieć jakieś standardy, a posiadanie penisa i konkurowanie z kobietami nie wpisywałoby się w nie"). Byliśmy wówczas gotowi udzielić jej wszystkich potrzebnych informacji, ale nie odezwała się do nas w tej sprawie" – dodano.
Do felietonu Navratilovej szybko odniosła się też Rachel McKinnon, która przed rokiem, już jako kobieta, wywalczyła mistrzostwo świata w kolarstwie torowym. Amerykanka nazwała go "niepokojącym, denerwującym i mocno transfobicznym".

Navratilova nie zgadza się z oskarżeniami

Tymczasem według CNN, Navratilova odrzuciła oskarżenia o transfobię, ubolewając jednocześnie nad "rosnącą tendencją wśród transpłciowych aktywistów do potępiania każdego, kto wejdzie z nimi w polemikę i nazywania go z miejsca transfobem". Przy okazji przypomniała o swojej przyjaźni z Renee Richards – transpłciową tenisistką, która wywalczyła sobie prawo występu w US Open w gronie kobiet.
Zgodnie z wytycznymi Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego z 2016 roku, nie ma ograniczeń dla sportowców przechodzących z rywalizacji kobiet do rywalizacji mężczyzn. W drugą stronę istnieją jednak restrykcje. Przez ostatnich 12 miesięcy sportowcy muszą utrzymywać odpowiednio niski poziom testosteronu.
Urodzona w Pradze tenisistka była ambasadorką Athlete Ally od 2014 roku. W porozumieniu z organizacją m.in. walczyła z FIBA o zniesienie zakazu noszenia hidżabów przez koszykarki oraz przeciwko ustawie dyskryminującej transseksualistów w Teksasie.

Największa z największych

Na początku lat 80. Navratilova ujawniła, że jest lesbijką. Od 2009 roku jest w związku z byłą miss ZSRR z 1991 roku Julią Lemingową. W grudniu 2014 roku para wzięła ślub i obecnie wychowuje dwie córki rosyjskiej modelki.
Była tenisistka ma na swoim koncie triumfy we wszystkich wielkoszlemowych turniejach – w grze pojedynczej, podwójnej oraz mieszanej. Łącznie to aż 59 tytułów. Więcej w erze open nie ma na swoim koncie nikt. Przez 332 tygodnie Navratilova była liderką kobiecego rankingu w singlu i przez 237 tygodni w deblu.
Po zakończeniu przygody z zawodowym tenisem Martina zajęła się m.in. karierą trenerską. W latach 2014-2015 współpracowała z Agnieszką Radwańską.
Autor: br / Źródło: Eurosport; bbc.com; cnn.com
Powiązane tematy
Udostępnij
Reklama
Reklama