Polski dzień na Wimbledonie. Mecze pierwszej rundy turnieju kobiet i mężczyzn [Relacja]

27/06/2022, 09:20 GMT+2

Ruszył Wimbledon 2022. Już pierwszego dnia wielkie emocje przeżywali polscy kibice. W poniedziałek świetnie spisały się nasze kwalifikantki Maja Chwalińska i Katarzyna Kawa, które awansowały do 2. rundy. Ta sztuka udała się też doświadczonej Magdzie Linette. Niestety z turniejem pożegnali się już obaj polscy singliści Hubert Hurkacz oraz Kamil Majchrzak. Oto jak relacjonowaliśmy poniedziałkowe

Na dziś to tyle, dzięki, że byliście z nami i zapraszamy ponownie jutro na naszą kolejną relację z Wimbledonu.
Za nami wspaniały dzień w wykonaniu polskich singlistek. Awans oprócz Magdy Linette wywalczyły Maja Chwalińska i Katarzyna Kawa. We wtorek do gry wkroczą Iga Świątek i Magdalena Fręch. Niestety nie ma już Polaków w turnieju singlistów, czyli Huberta Hurkacza i Kamila Majchrzaka.
Przypominamy, że jej kolejną rywalką będzie zwyciężczyni meczu Angelique Kerber - Kristina Mladenovic. Niemka prowadzi 6:0, 2:2.
Linette - Contreras Gomez 6:1, 6:4 – Koniec! Magda Linette pewnie melduje się w 2. rundzie Wimbledonu, pokonując Meksykankę w zaledwie godzinę.
Contreras Gomez skorzystała z pomocy medycznej. Miała jakiś problem ze wzrokiem, ale otrzymała krople.
Linette - Contreras Gomez 6:1, 5:4 – Polka wygrała bardzo długą wymianę na 30:15 i podcięła skrzydła Meksykance. Poprawiła rewelacyjnym minięciem, a po chwili przełamała przeciwniczkę po raz pierwszy w tym secie.
Linette - Contreras Gomez 6:1, 4:4 – kolejny gem bez większej historii, Linette zwycięża do zera przy własnym podaniu bez najmniejszych problemów.
Linette - Contreras Gomez 6:1, 3:4 – błąd Polki kończy siódmego gema w tej odsłonie. Nie miała tylu pomyłek w pierwszej partii.
Linette - Contreras Gomez 6:1, 3:3 – nasza tenisistka wygrała gema do zera przy swoim serwisie. Bez przełamań z obu stron w drugim secie.
Zwyciężczyni tego spotkania w 2. rundzie zmierzy się z lepszą z pary Angelique Kerber - Kristina Mladenovic. Niemka bezdyskusyjnie wygrała pierwszego seta 6:0.
Linette - Contreras Gomez 6:1, 2:3 – Meksykanka zaczęła punktować po dłuższych wymianach, czego efektem trzeci gem w tym secie na jej koncie.
Linette - Contreras Gomez 6:1, 2:2 – bardzo pewnie wygrany gem przez Linette (do 15) przy własnym serwisie. Przegoniła rywalkę po korcie.
Linette - Contreras Gomez 6:1, 1:2 – coraz pewniej czuje się na korcie Contreras Gomez. Pojawiło się również kilka błędów ze strony poznanianki, które rywalka skrzętnie wykorzystała, wygrywając gema do 30.
Linette - Contreras Gomez 6:1, 1:1 – przeciwniczka Polki wygląda na bardziej zdeterminowaną niż na początku spotkania. Po 1:6 w pierwszym secie musi ryzykować. Prowadziła 30:0 w drugim gemie, ale Linette odzyskała kontrolę i wyrównała wynik w tej partii.
Linette - Contreras Gomez 6:1, 0:1 – Meksykanka utrzymała podanie i obejmuje prowadzenie w drugim secie.
Linette - Contreras Gomez 6:1 – rywalka pierwszy raz zdołała rzucić Polce większe wyzwanie w jej gemie serwisowym, ale Linette zwycięża na przewagi. Set wygrany w 26 minut. Oby tak dalej.
Linette - Contreras Gomez 5:1 – każda dłuższa wymiana jak dotąd sprawia Meksykance wyraźne problemy. Poznanianka z zimną krwią wykorzystuje kolejnego break pointa! Widać dużą różnicę doświadczenia.
Linette - Contreras Gomez 4:1 – wyraźna przewaga po stronie Linette. Nasza reprezentantka nie ma najmniejszych problemów przy własnym podaniu. Gem wygrany do zera.
Linette - Contreras Gomez 3:1 – Polka bardzo skoncentrowana od pierwszych minut. Wykorzystuje proste błędy przeciwniczki, dobrze porusza się po korcie, czego efektem były trzy break pointy. Ostatni udało się wykorzystać i mamy pierwsze przełamanie.
Linette - Contreras Gomez 2:1 – dużo pewniejsza przy własnym podaniu poznanianka, zwycięża do 15. Contreras Gomez zapunktowała tylko dzięki podwójnemu błędowi serwisowemu naszej reprezentantki.
Linette - Contreras Gomez 1:1 – z problemami, ale obroniła swój serwis niżej notowana tenisistka, wygrywając na przewagi.
Linette - Contreras Gomez 1:0 – Polka rozpoczęła od 0:30, ale potem złapała rytm i nie dała Meksykance okazji do przełamania.
Magda Linette serwuje jako pierwsza. Zaczynamy!
Trwa rozgrzewka przed meczem Magdy Linette z Fernandą Contreras Gomez. Za chwilę rozpoczęcie pojedynku.
A już jutro na korcie centralnym walkę o kolejny tytuł rozpocznie Iga Świątek.

Niebawem przenosimy się na mecz Magdy Linette, która jako ostatnia z naszych reprezentantek zaprezentuje się w pierwszego dnia turnieju. Oby poradziła sobie równie dobrze, jak Maja Chwalińska i Katarzyna Kawa.
Majchrzak – Kokkinakis 6:7 (5-7), 2:6, 5:7 – niestety żegnamy drugiego z naszych singlistów po Hubercie Hurkaczu. Kokkinakis przełamał Polaka w kluczowym momencie trzeciego seta i zasłużenie awansował dalej.
Majchrzak – Kokkinakis 6:7 (5-7), 2:6, 5:6 – Australijczyk obronił swoje podanie, Majchrzak walczy o doprowadzenie do tie-breaka.
Majchrzak – Kokkinakis 6:7 (5-7), 2:6, 5:5 – gładko wygrany gem do zera przez Majchrzaka.
Majchrzak – Kokkinakis 6:7 (5-7), 2:6, 4:5 – Polak serwuje, by przedłużyć swoje nadzieje w meczu 1. rundy Wimbledonu.
Majchrzak – Kokkinakis 6:7 (5-7), 2:6, 3:4 – niewykorzystana szansa Majchrzaka. Prowadził 40:0 w 7. gemie trzeciego seta przy podaniu rywala. Polak miał łącznie aż pięć break pointów, ale nie zrobił z nich użytku.
Przypominamy, że z polskich tenisistek czeka nas dziś jeszcze pojedynek Magdy Linette z Fernandą Contreras Gomez.
Kawa - Marino 6:4, 3:6, 7:5 – mamy to! Po Chwalińskiej mamy drugą kwalifikantkę z awansem do 2. rundy! Kawa zmierzy się w niej ze świetną Tunezyjką Ons Jabeur.
Kawa - Marino 6:4, 3:6, 6:5 – mamy za to świetne wieści z meczu Katarzyny Kawy. Polka odrobiła przełamanie i jest bliska awansu.
Majchrzak – Kokkinakis 6:7 (5-7), 2:6, 2:2 – po odpadnięciu Hurkacza Majchrzak jest naszym ostatnim polskim singlistą w turnieju mężczyzn. Czeka go jednak wiele pracy, by odrobić straty w swoim pojedynku.

Hurkacz - Davidovich Fokina 6:7 (4-7), 4:6, 7:5, 6:2, 6:7 (8-10) – Hubert Hurkacz niestety żegna się z Wimbledonem już po 1. rundzie. Był piękny powrót wrocławianina w trzecim secie, wydawało się, że zupełnie przejął kontrolę. Ostatecznie przegrał jednak zacięty pojedynek w super tie-breaku.
Hurkacz - Davidovich Fokina 6:7 (4-7), 4:6, 7:5, 6:2, 6:6 (8-9) – nie wytrzymał presji Fokina, ale to nadal on jest bliżej awansu.
Hurkacz - Davidovich Fokina 6:7 (4-7), 4:6, 7:5, 6:2, 6:6 (7-9) – piłki meczowe dla rywala.
Hurkacz - Davidovich Fokina 6:7 (4-7), 4:6, 7:5, 6:2, 6:6 (7-8) – zrobiło się bardzo groźnie. Teraz dwa razy serwuje Hiszpan.
Hurkacz - Davidovich Fokina 6:7 (4-7), 4:6, 7:5, 6:2, 6:6 (7-7) – niestety Fokina odrabia straty…
Hurkacz - Davidovich Fokina 6:7 (4-7), 4:6, 7:5, 6:2, 6:6 (7-6) – teraz dwa razy serwuje Hurkacz, może bardzo zbliżyć się do upragnionego awansu.
Hurkacz - Davidovich Fokina 6:7 (4-7), 4:6, 7:5, 6:2, 6:6 (6-3) – to jeszcze nie piłki meczowe (w super tie-breaku gramy do 10 wygranych punktów), ale wszystko układa się po naszej myśli.
Hurkacz - Davidovich Fokina 6:7 (4-7), 4:6, 7:5, 6:2, 6:6 (4-2) – Polak bliżej zwycięstwa, ale z radością musimy jeszcze poczekać.
Hurkacz - Davidovich Fokina 6:7 (4-7), 4:6, 7:5, 6:2, 6:6 – nie mogło być inaczej w tym pojedynku. Czekają nas dodatkowe emocje po gładko wygranym gemie przez Hurkacza.
Hurkacz - Davidovich Fokina 6:7 (4-7), 4:6, 7:5, 6:2, 5:6 – trzeci gem z rzędu na koncie Hiszpana, prawdziwy thriller w pojedynku z wrocławianinem. Hurkacz musi wygrać tego gema, by doprowadzić do super tie-breaka.
Kawa - Marino 6:4, 3:6, 1:3 – po wygraniu pierwszego seta Polka straciła kontrolę nad meczem. Musi odrobić przełamanie w trzecim secie, by liczyć na zwycięstwo.
Hurkacz - Davidovich Fokina 6:7 (4-7), 4:6, 7:5, 6:2, 5:5 – tymczasem Fokina odrabia stratę przełamania i wszystko znów się wyrównało w tym pojedynku.
Majchrzak – Kokkinakis 6:7 (5-7), 2:6 – nie odrobił strat Majchrzak i przegrywa już 0:2 w setach. Czy zdoła przebudzić się jak Hurkacz? Oby.
Hurkacz - Davidovich Fokina 6:7 (4-7), 4:6, 7:5, 6:2, 5:4 – Hiszpan wygrał przy własnym podaniu do zera, ale teraz Polak serwuje po zwycięstwo w całym spotkaniu.
Majchrzak – Kokkinakis 6:7 (5-7), 2:4 – Majchrzak został przełamany w szóstym gemie i jest pod coraz większą presją.
Hurkacz - Davidovich Fokina 6:7 (4-7), 4:6, 7:5, 6:2, 5:3 – Polakowi brakuje już tylko jednego wygranego gema, by zameldować się w 2. rundzie. Fokina serwuje o przetrwanie.
Majchrzak – Kokkinakis 6:7 (5-7), 2:3 – żaden z tenisistów nie potrafi wypracować sobie przewagi przy serwisie rywala.
Kawa - Marino 6:4, 3:6, 0:1 – Polka nie obroniła podania w otwierającym gemie trzeciego seta, przegrywając do zera.
Hurkacz - Davidovich Fokina 6:7 (4-7), 4:6, 7:5, 6:2, 4:2 – gładko wygrany gem przez Polaka (do 15) przy własnym podaniu. Zwycięstwo coraz bliżej.
Hurkacz - Davidovich Fokina 6:7 (4-7), 4:6, 7:5, 6:2, 3:2 – odzyskuje przewagę Polak w piątym secie, wykorzystując kolejnego break pointa.
Hurkacz - Davidovich Fokina 6:7 (4-7), 4:6, 7:5, 6:2, 2:2 – Hiszpan odłamał, ale ma duże problemy przy własnym podaniu w piątym gemie.
Majchrzak – Kokkinakis 6:7 (5-7), 1:2 – w meczu Majchrzaka walka gem za gem, bez przełamań.
Kawa - Marino 6:4, 3:6 – tymczasem Kawa nie dała rady swojej rywalce w drugiej odsłonie i o awansie zdecyduje trzeci set.
Hurkacz - Davidovich Fokina 6:7 (4-7), 4:6, 7:5, 6:2, 2:1 – przełamanie w wykonaniu Hurkacza! Hiszpan wygląda na bardzo zrezygnowanego, może rozpamiętywać zmarnowaną szansę na zamknięcie meczu w trzech setach.
Hurkacz - Davidovich Fokina 6:7 (4-7), 4:6, 7:5, 6:2, 1:1 – trwa trzeci gem piątego seta, jak dotąd obaj tenisiści gładko wygrali przy swoich podaniach.
Majchrzak – Kokkinakis 6:7 (5-7) – niestety przegrywa pierwszego seta drugi z naszych singlistów po bardzo wyrównanej partii.
Hurkacz - Davidovich Fokina 6:7 (4-7), 4:6, 7:5, 6:2 – niespełna 25 minut wystarczyło Hurkaczowi do wygrania ostatniego seta i wyrównania strat. Przed tenisistami decydująca odsłona meczu.
Kawa - Marino 6:4, 2:4 – Polka nadal ze stratą jednego przełamania w drugiej partii.
Hurkacz - Davidovich Fokina 6:7 (4-7), 4:6, 7:5, 5:2 – szybki gem dla Fokiny, ale teraz serwuje nasz reprezentant z szansą na zamknięcie seta.
Hurkacz - Davidovich Fokina 6:7 (4-7), 4:6, 7:5, 5:1 – trwa koncert Hurkacza, Polak już z dwoma przełamaniami i tylko krok dzieli go od wyrównania stanu meczu.
Majchrzak – Kokkinakis 6:6 – w tym pojedynku mamy tie-break w pierwszym secie.
Djoković – Kwon: Serb awansował, zwyciężając 6:3, 3:6, 6:3, 6:4. W 2. rundzie zmierzy się z Kamilem Majchrzakiem lub Thanasim Kokkinakisem.

Kawa - Marino 6:4, 1:3 – tymczasem Kawa niestety została przełamana w czwartym gemie drugiego seta.
Hurkacz - Davidovich Fokina 6:7 (4-7), 4:6, 7:5, 2:1 – Hiszpan zdołał przerwać serię wrocławianina, wygrywając gema przy własnym podaniu do zera.
Hurkacz - Davidovich Fokina 6:7 (4-7), 4:6, 7:5, 2:0 – szósty gem z rzędu wygrany przez Polaka! A krótko przed ostatnią przerwą rywal miał trzy piłki meczowe.
Hurkacz - Davidovich Fokina 6:7 (4-7), 4:6, 7:5, 1:0 – za to Hurkacz już wykorzystał break pointa w czwartym secie swojego meczu. Hiszpan wyraźnie wybity z rytmu.
Majchrzak – Kokkinakis 5:4 – bez większych zmian w meczu kolejnego z naszych singlistów po wznowieniu gry. Panowie jeszcze bez przełamania.
Hurkacz - Davidovich Fokina 6:7 (4-7), 4:6, 7:5 – czwarty kolejny gem wygrany przez wrocławianina i jest pierwszy set na jego koncie. Hurkacz wrócił w tej partii ze stanu 3:5 przy serwisie rywala, brawo!
Kawa - Marino 6:4 – znakomite wieści dla polskich kibiców również z innego kortu. Katarzyna Kawa wygrała pierwszego seta z Kanadyjką.
Hurkacz - Davidovich Fokina 6:7 (4-7), 4:6, 6:5 – drugie przełamanie z rzędu w wykonaniu wrocławianina! Wrócił z dalekiej podróży, ale jeszcze czeka go praca, by doprowadzić do czwartej partii.
Hurkacz - Davidovich Fokina 6:7 (4-7), 4:6, 5:5 – polsko-hiszpański pojedynek ponownie wznowiony. Serwuje Fokina.
Gra zostaje wznowiona na bocznych kortach. Przenosimy się zatem do meczów z udziałem Biało-Czerwonych.
Struff - Alcaraz 6:4, 4:5 – nadal bez przełamania w meczu Niemca z Hiszpanem. Wszystko zmierza w stronę tie-breaka.
Djoković - Kwon 6:3, 3:6, 6:3, 4:2 – Koreańczyk dał się przełamać w piątym gemie. Djoković po chwili poprawił przy własnym podaniu i zmierza do zamknięcia meczu.
Djoković - Kwon 6:3, 3:6, 6:3, 1:1 – nie jest to łatwe otwarcie turnieju dla serbskiego tenisisty. Aż trzy break pointy miał w drugim gemie czwartego seta Koreańczyk, ale faworyt wyszedł z opresji.
Przejaśnia się nad Londynem. Niebawem powinny zostać wznowione mecze z udziałem reprezentantów Polski.

Struff - Alcaraz 6:4, 2:3 – obaj tenisiści skutecznie punktują w swoich gemach serwisowych w drugiej odsłonie.
Struff - Alcaraz 6:4, 1:1 – Hiszpan miał okazję prowadzić już 2:0 w drugim secie, lecz nie wykorzystał break pointa.
Djoković - Kwon 6:3, 3:6, 6:3 – jest drugi zwycięski set na koncie turniejowej "jedynki". Gem wygrany gładko do 15.
Djoković - Kwon 6:3, 3:6, 5:3 - Serb z pierwszym przełamaniem w trzeciej odsłonie. Dokonał tego w 8. gemie i serwuje po prowadzenie 2:1 w setach.
Struff - Alcaraz 6:4 – kończy asem serwisowym pierwszego seta Niemiec. Faworyt bez przełamania w otwierającej partii.
Djoković - Kwon 6:3, 3:6, 3:2 – Koreańczyk miał szansę na przełamanie słynnego rywala, ale nie wykorzystał break pointa.
Sytuacja pogodowa na kortach bocznych nie przedstawia się optymistycznie:

Djoković - Kwon 6:3, 3:6, 2:2 – zaskakująco wyrównany pojedynek z udziałem obrońcy tytułu.
Struff - Alcaraz 4:3 – Niemiec nadal na prowadzeniu. Struff z przewagą przełamania w pierwszej odsłonie.
Jan Lennard Struff - Carlos Alcaraz 3:1 – to inne ze spotkań, które nadal trwa dzięki zasłoniętemu dachowi. Hiszpan niespodziewanie ma spore problemy w pierwszym secie.
Novak Djoković - Soonwoo Kwon 6:3, 3:6 – pod zamkniętym dachem trwa spotkanie turniejowej jedynki wśród mężczyzn. Serb remisuje z rywalem z Korei Południowej.

Kawa – Marino: mecz przerwany przy prowadzeniu Polki 5:4 w pierwszym secie.
Majchrzak – Kokkinakis: spotkanie przerwane przy remisie 3:3 w pierwszym secie.
Korty zostały przykryte ochronnymi płachtami. Pozostaje cierpliwie czekać na poprawę aury.
Hurkacz - Davidovich Fokina 6:7 (4-7), 4:6, 5:5 – mecz został przerwany, pada coraz mocniej. Szkoda, bo Polak złapał lepszy rytm.
Hurkacz - Davidovich Fokina 6:7 (4-7), 4:6, 5:5 – nie składa broni nasz reprezentant. Wyrównał wynik w trzecim secie, wygrywając ostatniego gema do 15.
Hurkacz - Davidovich Fokina 6:7 (4-7), 4:6, 4:5 – wspaniała odpowiedź wrocławianina! Fokina prowadził już 40:0, miał trzy piłki meczowe z rzędu przy własnym serwisie, ale Hurkacz odrobił stratę przełamania.
Majchrzak – Kokkinakis 3:2 – obaj tenisiści pewnie wygrywają swoje gemy serwisowe na początku meczu. Jeszcze nie doczekaliśmy się break-pointów.
Hurkacz - Davidovich Fokina 6:7 (4-7), 4:6, 3:5 – czekaliśmy na przełamanie w wykonaniu Polaka, ale niestety dokonał tego jego rywal. Hurkacz w piekielnie trudnym położeniu.
Ciemne chmury znów zbierają się nad londyńskimi kortami. Możliwe, że niebawem czeka nas kolejna przerwa.
Majchrzak – Kokkinakis 1:0 – rozpoczął się już mecz drugiego z naszych singlistów. Majchrzak wygrał pierwszego gema przy własnym podaniu do 15.
Hurkacz - Davidovich Fokina 6:7 (4-7), 4:6, 2:3 – jak dotąd bez przełamań w trzecim secie meczu między Polakiem i Hiszpanem.
Hurkacz - Davidovich Fokina 1:1. Początek trzeciego seta zaczął się od dobrej gry serwisowej obu zawodników.
Kawa - Marino 3:2. Polka przełamała podanie Kanadyjki. I to bez straty punktu! Tak trzymać.
Hurkacz - Davidovich Fokina 4;6. Niestety, Hiszpan miał dwa break pointy i wykorzystał drugiego. Pierwsze przełamanie w meczu zakończyło się stratą drugiego seta dla Hurkacza. Polak musi wziąć się do pracy, bo widmo porażki z niżej notowanym rywalem zagląda mu już powoli w oczy.
Kawa - Marino 2:2. Polka miała problemy przy swoich pierwszych serwisach. Po zaciętej walce obroniła jednak w sumie trzy break pointy.
Hurkacz - Davidovich Fokina 4:5. W meczu panów po staremu. Serwujący konsekwentnie wygrywają swoje podanie.
Chwalińska - Siniakova 7:5. Polka awansowała do następnej rundy Wimbledonu! To był niezwykle emocjonujący gem, w którym Maja Chwalińska miała trzy piłki meczowe. Po 14 wymianach zdołała jednak rozstrzygnąć spotkanie na swoją korzyść. Wygrana bielszczanki w debiucie w turnieju głównym. Wielkie brawa!
Hurkacz - Davidovich Fokina 3:4. Miał swoje szanse Polak, ale cały czas brakuje mu postawienia kropki nad i.
Hurkacz - Davidovich Fokina 3:3. Polak utrzymuje swoje podanie. Kolejny as, dobrze rozegrane wymiany i ma prawo do zadowolenia.
W międzyczasie rozpoczął się także mecz Katarzyny Kawy z Rebeccą Marino.
Chwalińska - Siniakova 6:5. 20-latka pozbierała się po wcześniejszych niepowodzeniach. Będzie miała kolejne szanse na zamknięcie meczu.
Hurkacz - Davidovich Fokina 2:2. W tym meczu jak na razie widoków na przełamanie nie ma.
Chwalińska - Siniakova 5:5. Czeszka dobrze serwuje i doprowadza do remisu.
Hurkacz - Davidovich Fokina 1:2. Wrocławianin nadal nie może złapać odpowiedniego rytmu gry. Zawodzi go forhend, który w ostatnim czasie był ważną bronią.
Chwalińska - Siniakova 5:4. Niestety, Polka nie sprostała presji. Siniakova przełamała jej podanie i nadal jest w grze. Wielka szkoda.
Hurkacz - Davidovich Fokina 1:1. Polak nieco poprawi sobie nastrój dobrym serwisem. W spotkaniu, które trwa już godzinę, wciąż nie mamy przełamań.
Hurkacz - Davidovich Fokina 0:1. Hiszpan zaczyna drugiego seta równie dobrze, jak zaczął tie-breaka. Od dobrej gry i wygranej.
Chwalińska - Siniakova 5:3. Polka po świetnej grze przełamała podanie Czeszki i teraz będzie serwowała na zwycięstwo w całym meczu!
Chwalińska - Siniakova 4:3. Tymczasem w meczu pań po staremu. Cały czas serwujące wygrywają gemy.
Davidovich Fokina wygrał pierwszą partię meczu, w tie-breaku triumfując 7-4.
Davidovich Fokina ponownie przełamał podanie Hurkacza i będzie miał cztery piłki setowe...
Davidovich Fokina ma mini-breaka, a po chwili serwuje pierwszego asa. Hiszpan prowadzi 4:2.
W tie-breaku meczu Hurkacz - Davidovich Fokina pierwsze 4 piłki dla serwujących.
Hurkacz - Davidovich Fokina 6:6. W spotkaniu panów zgodnie z oczekiwaniami będziemy mieli tie-breaka.
Chwalińska - Siniakova 3:2. Młoda Polka wydobyła się z poważnych tarapatów. Musiała bronić dwa break pointy i podołała zadaniu.
Chwalińska - Siniakova 2:2. W meczu pań Czeszka wyrównuje stan meczu w drugim secie. Tym razem to ona nie straciła punktu.
Hurkacz - Davidovich Fokina 6:5. Polak nie zwalnia tempa, ani ręki. Gema zakończył asem.
Hurkacz - Davidovich Fokina 5:5. W tym gemie było nieco więcej dłuższych wymian. Ostatecznie jednak górą Hiszpan. Wiele wskazuje na to, że tie-break rozstrzygnie o wygranej w I secie.
Chwalińska - Siniakova 1:1. Polka kontynuuje dobrą grę, zamknęła gema bez straty punktu.
Hurkacz - Davidovich Fokina 5:4. Nasz najlepszy tenisista odpłacił rywalowi pięknym za nadobne i także nie pozostawił mu żadnych szans na przełamanie.
Chwalińska - Siniakova 1:1. Polka miała break pointa, ale ostatecznie Czeszka wykaraskała się z kłopotów.
Hurkacz - Davidovich Fokina 4:4. Hiszpan wygrał gema lekko łatwo i przyjemnie. Nie dał Hurkaczowi zdobyć nawet punktu.
Hurkacz - Davidovich Fokina 4:3. Po wznowieniu gry wrocławianin wygrał gema równie szybko jak jego polska koleżanka.
Chwalińska - Siniakova - Polka pewnie wygrała pierwszego gema w drugim secie. Przypomnijmy, że pierwszą partię nasza zawodniczka rozstrzygnęła do zera.
Siniakova i Chwalińska też już wznowiły grę.
Mecz ma zostać wznowiony za kilka minut.
Hurkacz i Davidovich Fokina wyszli już na kort i się rozgrzewają.
Są dobre wieści. Przejaśniło się i mecze zostaną za moment wznowione!
Kort numer trzy, na którym mecz rozpoczął Hurkacz, wciąż wygląda tak.

Aktualne prognozy pogody dla Londynu, które opublikowało BBC, nie są zbyt optymistyczne. Nie zapowiada się na to, żeby w najbliższych minutach przestało padać.
Wobec ciągle padającego deszczu zdezaktualizowały się oczywiście godziny meczów pozostałej trójki Polaków (Majchrzak, Kawa, Fręch). Na ten moment trudno oszacować, o której mogą pojawić się na kortach.
I tak też. Czekamy.

Tak to wyglądało.

W Londynie może nie leje, ale wciąż pada delikatny deszcz, a to uniemożliwia wznowienie meczów. Byłoby to po prostu zbyt niebezpieczne dla graczy, bo trawa byłaby śliska.
Chwalińska weszła w turniej dokładnie tak, jak ma to w zwyczaju jej bardziej znana koleżanka.

Garstka statystyk, która zobrazuje dotychczasową postawę Chwalińskiej. Polka w pierwszym secie z Siniakovą zagrała siedem uderzeń kończących przy ledwie dwóch błędach!
Sytuacja na razie bez zmian. W Londynie pada, korty pozostają zakryte.
Skoro musimy czekać, to możemy pobawić się w typowanie. Kto wyjedzie z Londynu z trofeum?

W męskim turnieju przerwano wszystkie jedenaście meczów, w kobiecym wszystkie cztery. Obok Chwalińskiej seta zdążyli wygrać Munar (z Monteiro), Norrie (z Andujarem), Paire (z Halysem), Paul (z Verdasco) i Riske (z In-Albon).
Deszcz w pierwszej godzinie turnieju. Nie ma wątpliwości, jesteśmy w Londynie.

Korty w Londynie zostały zakryte i pozostaje nam czekać. Szkoda szczególnie w przypadku Chwalińskiej, bo grała znakomicie.
Chwalińska - Siniakova 6:0, 0:0. Mecz Chwalińskiej również wstrzymany przy wyniku 40:30 w pierwszym gemie drugiego seta przy podaniu Polki.
Hurkacz - Davidovich Fokina 3:3. Hiszpan jeszcze raz utrzymał podanie i mecz został przerwany!!! W Londynie pojawił się deszcz.
Po 35 minutach Wimbledonu 2022 Chwalińska została autorką pierwszego bajgla w turnieju.

CHWALIŃSKA - SINIAKOVA 6:0! I już, Chwalińska wygrywa pierwszego seta, nie oddając rywalce ani jednego gema. Ależ miła to jest niespodzianka! Trzymamy kciuki, by równie dobrze było w drugiej partii.
Hurkacz - Davidovich Fokina 3:2. Było gorąco. Polak bronił dwóch piłek na przełamanie, ale na szczęście zrobił to skutecznie. Miał prawo również się zirytować, bo aż trzykrotnie kwestionował challengem decyzje sędziów i za każdym razem miał rację.
Chwalińska - Siniakova 5:0. Polka bez wielkiego wysiłku utrzymała podanie i jest już o krok od zamknięcia pierwszego seta.
Hurkacz - Davidovich Fokina 2:2. Hiszpan wyrównuje, ale tym razem musiał się już nieco napocić. Hurkacz zdołał doprowadzić do równowagi, ale okazji na przełamanie nie miał.
Chwalińska - Siniakova 4:0. Nasza 20-latka dalej błyszczy i ma kolejne przełamanie! Znów wykorzystała już pierwszą szansę na odebranie rywalce podania i w tym aspekcie ma 100 procent skuteczności!
W Londynie ruszył turniej wielkoszlemowy, tymczasem lider rankingu ATP Daniił Miedwiediew chwali się wypoczynkiem na polu golfowym. Ma to związek z decyzją władz Wimbledonu, które wykluczyły Rosjan i Białorusinów po zbrojnej agresji na Ukrainę.

Hurkacz - Davidovich Fokina 2:1. Polak ma na razie dość duże problemy z pierwszym podaniem. Davidovich Fokina potrafi też świetnie odczytywać kierunki jego zagrań i się do nich ustawiać. Szczęśliwie nie ma to na razie żadnych konsekwencji. Hurkacz utrzymał podanie po walce na przewagi.
Chwalińska - Siniakova 3:0. Chwalińska idzie po swoje. Mimo że w trzecim gemie Siniakova starała się o przełamanie powrotne, to znów górą była Polka.
Chwalińska - Siniakova 2:0. Chwalińska przełamuje! 20-latka z Dąbrowy Górniczej nie mogła lepiej zacząć tego spotkania. Odebrała podanie faworytce już przy pierwszej okazji. Oby tak dalej, Maja!
Hurkacz - Davidovich Fokina 1:1. Gem zupełnie bez historii. Piąta rakieta Hiszpanii znakomicie serwowała, dlatego Polak nie miał okazji, by mu zagrozić.
Hurkacz - Davidovich Fokina 1:0. Hurkacz też wygrywa gema otwarcia, choć tutaj tak łatwo nie było. Zaczął dobrze, by później przegrać dwa punkty. Na szczęście potrafił zagrać dwa kolejne winnery i prowadzi.
Chwalińska - Siniakova 1:0. Kapitalne otwarcie Polki. Przy własnym podaniu nie oddała Czeszce choćby jednego punktu.
Swój mecz rozpoczęła już także Chwalińska.
Hurkacz będzie serwował jako pierwszy.
Zakończyła się rozgrzewka Polaka i Hiszpana, więc za minutę zaczynamy!
Trwa rozgrzewka Hurkacza i Davidovicha Fokiny.
Chwalińska i Siniakova na swoim obiekcie jeszcze się nie pokazały, ale to kwestia najbliższych minut.
Minęła 12, więc Hurkacz i Davidovich Fokina wychodzą na kort!
Obecnie w Londynie jest 18 stopni Celsjusza, temperatura do gry jest zatem znakomita. Problemem może być lekki wiatr.
Jest jeszcze jeden powód, by za Hurkacza i jego formę serwisową mocno ściskać kciuki. Polak za każdego asa zaserwowanego na Wimbledonie przekaże sto euro na pomoc odpierającej rosyjską agresję Ukrainie.
Chwalińska będzie dziś stawiać pierwsze kroki na największej tenisowej scenie, na której rządzi obecnie Świątek. Liderka rankingu WTA jest zdaniem bukmacherów zdecydowaną faworytką całego turnieju.
Bardzo długą drogę do wielkoszlemowego przeszła Chwalińska. I jak zapewnia, dziś zostawi na korcie całe serce.
Wimbledon oficjalnie rozpocznie się za 30 minut. W Londynie trwają ostatnie przygotowania.

Jak wyliczyliśmy, Hurkacz znajduje się w bardzo ścisłym gronie faworytów turnieju i ma duże szanse na powtórzenie półfinału z zeszłego roku.
Za Polakiem z pewnością przemawia również aktualna forma, bo w minioną niedzielę w świetnym stylu pokonał lidera rankingu ATP Daniiła Miedwiediewa i triumfował w Halle.
Mimo że Hurkacz stawiany jest w roli jednego z faworytów całego turnieju, to już w pierwszej rundzie trafił na wymagającego rywala. Z Davidovichem-Fokiną już przegrywał. Dziś jednak jego dużym atutem powinna być nawierzchnia trawiasta.
Tutaj pełen plan gier pierwszego dnia.

Jako pierwsi na kortach zameldują się Hurkacz i Chwalińska, którzy cele na turniej mają zgoła odmienne. Wrocławianin ma już ugruntowaną pozycję w światowej czołówce i może bić się o najwyższe cele, dla zawodniczki z Dąbrowy Górniczej będzie to wielkoszlemowy debiut i każde zwycięstwo byłoby gigantycznym osiągnięciem.
Tegoroczny turniej na londyńskiej trawie jest wyjątkowy, bo w drabince głównej znalazło się aż siedmioro Polaków. Losowanie ułożyło się jednak dość pechowo, bo aż pięcioro z nich rozegra swoje mecze w poniedziałek w bardzo podobnym czasie.
Poniedziałkowe mecze Polaków w 1. rundzie Wimbledonu:
Maja Chwalińska - Katerina Siniakova - 6:0, 7:5
Hubert Hurkacz - Alejandro Davidovich Fokina 6:7 (4-7), 4:6, 7:5, 6:2, 6:7 (8-10)
Katarzyna Kawa - Rebecca Marino 6:4, 3:6, 7:5
Kamil Majchrzak - Thanasi Kokkinakis 6:7 (5-7), 2:6, 5:7
Magda Linette - Fernanda Contreras Gomez 6:1, 6:4
Autor: pqv, dasz, jac / Źródło: eurosport.pl