Magda Linette - Angelique Kerber: wynik meczu i relacja - WTA 250 Strasburg - tenis

19/05/2022, 15:46 GMT+2

Koniec przygody Magdy Linette z turniejem WTA 250 na kortach ziemnych w Strasburgu. Polska tenisistka po zaciętym i długim meczu przegrała w ćwierćfinale z reprezentującą Niemcy Angelique Kerber 2:6, 6:4, 4:6.

Choć i jedna, i druga to zawodniczki wielce doświadczone i obie świętowały już 30. urodziny, to na zawodowych kortach spotkały się po raz pierwszy. Faworytką była oczywiście Kerber, bo jej tenisowe CV robi zdecydowanie większe wrażenie. To przecież była liderka rankingu WTA i trzykrotna mistrzyni Wielkiego Szlema.
Czwartkowy ćwierćfinał miał również jeszcze jeden, bardzo ciekawy podtekst. Linette i Kerber mieszkają bowiem niemal po sąsiedzku. Pierwsza pochodzi z Poznania, druga na co dzień trenuje w podpoznańskim Puszczykowie, skąd pochodzi jej rodzina.

Kerber podkręciła tempo

Linette zaczęła spotkanie dość niepewnie, od 0:30 przy własnym podaniu. Mogło to być nieco zaskakujące, bo w Strasburgu właśnie serwis i akcja po pierwszym podaniu były jej najmocniejszą stroną. Szczęśliwie kłopoty nie trwały długo i udało się obronić przed przełamaniem.
W kolejnych minutach Polka potrafiła popisywać się świetnymi, efektownymi zagraniami, dzięki czemu mecz był bardzo wyrównany. Niestety tylko do czasu. Przy 2:2 Linette zaczęła się mylić. Drajw wolejowy zagrany w pół siatki dał Kerber trzy szanse na przełamanie, z których Niemka wykorzystała już pierwszą.
Kerber wyraźnie się rozkręciła - serwowała tak, że nie było czego zbierać, a jej returny były na tyle głębokie, że potrafiła zmusić Linette do błędów. W efekcie w pierwszym secie nie oddała już choćby jednego gema. Linette, myśląc o odwróceniu losów meczu, musiała zredukować liczbę pomyłek, szczególnie tych z bekhendu.

Potrafiła wrócić do gry

Początek drugiej partii przyniósł kolejne problemy i kolejne brejkpointy dla Kerber. Szczęśliwie Polka zdołała się obronić i zatrzymać serię wygranych gemów przez rywalkę na pięciu. Za chwilę dość niespodziewanie to Linette miała aż trzy szanse na przełamanie, ale i jej nie udało się dopiąć swego. Było 1:1.
Strata podania wisiała w powietrzu i w końcu do niej doszło. Niestety przełamanie trafiło na konto Kerber, która w ten sposób postawiła wielki krok w stronę półfinału. Wydawało się, że emocje tego ćwierćfinału się zakończyły. Nic z tych rzeczy. Polka zerwała się do walki i dzięki słabszemu serwisowi i błędom rywalki błyskawicznie wróciła do gry. Niedługo później Polka była blisko jeszcze jednego przełamania na 4:2, ale tym razem się nie udało. Mimo to Linette z piłki na piłkę wyglądała lepiej.
I w końcu przyszedł tego znakomity efekt. Przy 5:4 i serwisie Kerber poznanianka dała prawdziwy popis gry w defensywie. Za piłkami biegała jak natchniona, a co jeszcze ważniejsze, potrafiła genialnie kontrować uderzeniami kończącymi. Przełamanie stało się faktem, a tym samym Linette wygrała seta 6:4.

Wszystko musiał rozstrzygnąć set numer trzy. Początkowo Linette wyglądała w nim świetnie, ale w końcu dobra passa się skończyła, a wróciły błędy. Kerber przełamała na 2:1. Nadzieja wciąż była, bo mecz układał się tak, że na korcie więcej zależało od Polki. To ona prowadziła grę i kiedy nie popełniała błędów, była tenisistką lepszą. Kerber to jednak zawodniczka na tyle doświadczona, że tej przewagi nie zamierzała już wypuścić z rąk.
Ostatecznie wygrała seta 6:4. Polka w 10. gemie prezentowała bardzo ambitną postawę. Obroniła aż pięć piłek meczowych i miała szansę na przełamanie. Całe spotkanie zakończyło się po dwóch godzinach i dziesięciu minutach.

Kerber w półfinale zagra z Viktorią Golubic lub Oceane Dodin.
Linette może już skupić się na przygotowaniach do wielkoszlemowego Roland Garros, który ruszy w Paryżu już w niedzielę. Losowanie drabinki głównej w czwartek o 19 w Eurosporcie Extra w Playerze.