Kwalifikacje French Open 2022: Tennys Sandgren - Thiago Monteiro: wynik i relacja - tenis

18/05/2022, 14:56 GMT+2

Nieprawdopodobny powrót Tennysa Sandgrena w kwalifikacjach do wielkoszlemowego French Open 2022. W meczu pierwszej rundy, w którym mierzył się z Brazylijczykiem Thiago Monteiro, Amerykanin przegrywał już 3:6, 1:5, a w dodatku rywal miał piłkę meczową. Później wydarzył się jednak prawdziwy cud.

Monteiro przystępował do kwalifikacji jako faworyt do awansu. Plasujący się na 100. miejscu w rankingu ATP 27-letni Brazylijczyk był najwyżej rozstawionym zawodnikiem w tej fazie turnieju.
Los skrzyżował go z 186. w tym zestawieniu Sandgrenem. W świecie tenisa Amerykanin nie jest jednak anonimową postacią. Swój prime przeżywał nie tak dawno, bo trzy lata temu, kiedy to plasował się nawet w pierwszej "50". Świetnie spisywał się zwłaszcza w Australian Open, gdzie dwukrotnie grał w ćwierćfinale.
Od dłuższego czasu był jednak kompletnie bez formy. Awans 30-latka do głównej drabinki wielkoszlemowego turnieju byłby więc sporym zaskoczeniem.

Piłka meczowa, która odwróciła losy spotkania

Początek meczu w wykonaniu Monteiro zwiastował jednak szybki koniec Sandgrena. W pierwszym secie Amerykanin przegrał 3:6, a w drugim Brazylijczyk jeszcze podkręcił tempo, prowadząc już 1:5. Wtedy jednak wydarzył się prawdziwy cud.
Monteiro miał piłkę meczową, ale to Sandgren zagrywał, co dawało mu ostatnią nadzieję na pozostanie w tym pojedynku. Swoją szansę zdołał wykorzystać, lecz i tak wydawało się, że w następnym gemie Brazylijczyk dopnie już swego.
Nic bardziej mylnego, stało się zupełnie inaczej. Amerykanin zaczął grać jak natchniony - wygrywał gema za gemem, odwracając losy seta. Ten rozstrzygnął się dopiero po tie-breaku, w którym znów był górą - wygrał 7:6(5).
Dogrywką zakończyła się również decydująca trzecia partia. Wcześniej walka była niezwykle wyrównana - jeden i drugi zdobywali gemy wyłącznie przy własnym podaniu.
W tie-breaku mniej błędów popełnił Sandgren i to on, po nieco ponad trzech godzinach morderczej batalii, triumfował 3:6, 7:6(5), 7:6(8), awansując tym samym do drugiej rundy kwalifikacji.

Sandgren zmierzy się w niej z Rosjaninem Andriejem Kuzniecowem. Żeby awansować do głównej drabinki French Open, musi pokonać trzech rywali.
Główna faza Roland Garros 2022 rozpocznie się 22 maja. Transmisje w Eurosporcie i w Eurosporcie Extra w Playerze.
Autor: Skrz/TG / Źródło: eurosport.pl