Jelena Rybakina - Aryna Sabalenka. Kiedy i o której godzinie finał Australian Open?

27/01/2023, 21:44 GMT+1

Jelena Rybakina - Aryna Sabalenka w finale Australian Open 2023. Kiedy i o której godzinie decydujący mecz wielkoszlemowy w Melbourne? Gdzie oglądać finał?

Trudno jest wskazać zdecydowaną faworytkę w decydującym spotkaniu kobiecego Australian Open. Ranking przemawia za Sabalenką, która jest turniejową piątką. Rybakina jest rozstawiona z numerem 25. Wyeliminowała jednak m.in. liderkę światowego rankingu Igę Świątek.
To drugi finał wielkiego szlema w karierze Rybakiny, aktualnej mistrzyni Wimbledonu, natomiast pierwszy Sabalenki.
Obie tenisistki słyną z mocnych uderzeń, jednak w trzech bezpośrednich starciach wyraźnie lepsza była Sabalenka. Wygrała wszystkie spotkania, chociaż nie przyszło jej to łatwo - za każdym razem triumfowała w trzech setach. Ostatni raz zawodniczki spotkały się w 1/16 finału Wimbledonu w 2021 roku i Białorusinka zwyciężyła 6:3, 4:6, 6:3.

Rybakina - Sabalenka w finale Australian Open

Od początku roku Białorusinka wygrała wszystkie 10 meczów, na dodatek bez straty seta. Rozstawiona w Melbourne z numerem piątym tenisistka przyznała, że przestała konsultować się z psychologiem i to zadziałało.

Po drodze do finału Sabalenka we wszystkich spotkaniach zwyciężyła w dwóch odsłonach, w tym w półfinale z Magdą Linette. Rybakina straciła jednego seta w trzeciej rundzie z Amerykanką Danielle Collins, natomiast m.in. z liderką światowego rankingu Igą Świątek w czwartej rundzie wygrała w dwóch partiach.

Urodzona w Moskwie tenisistka nie ma jednak powodów, by czuć się gorsza od sobotniej rywalki. Ma już na koncie zwycięstwo w turnieju wielkoszlemowym i drugi finał w takich zawodach w ciągu siedmiu miesięcy. Podkreśla, że doświadczenie z Wimbledonu pomaga jej w Australii.

- Wszystko było nowe w Wimbledonie - powiedziała Rybakina. - Teraz mniej więcej rozumiem, czego się spodziewać. Bez względu na wszystko są jednak nerwy, bo to jest finał. Także przed półfinałami się stresujesz, ale w moim przypadku bardziej skupiałam się na meczu, na tym, co muszę zrobić i starałam się nie myśleć o tym, co będzie później albo co wydarzy się wokół mnie - przyznała Kazaszka.

Sabalenka pokonała w półfinale Australian Open Magdę Linette 7:6 (7-1), 6:2. W drugim meczu Rybakina, która w 1/8 finału wyeliminowała Igę Świątek, pokonała Białorusinkę Wiktorię Azarenkę (nr 24.) 7:6 (7-4), 6:3.
Kobiecy finał Australian Open odbędzie się w sobotę. Mecz zaplanowano na godzinę 9.30 czasu polskiego.
Transmisja w Eurosporcie 1 oraz bez reklam w Eurosporcie Extra w Playerze.
Autor: dasz/łup / Źródło: eurosport.pl, PAP