Iga Światek z imponującym bilansem zwycięstw na kortach ziemnych – tenis WTA

Akt. 15/05/2023, 20:52 GMT+2

Iga Światek w niedzielę dała popis swoich niesamowitych możliwości na kortach ziemnych, pokonując Ukrainkę Łesię Curenko 6:2, 6:0 w 3. rundzie turnieju WTA 1000 w Rzymie. Statystyki dobitnie potwierdzają, że raszynianka po wygraniu pierwszego seta jest praktycznie nie do zatrzymania na mączce.

Iga Swiatek

W profesjonalnej karierze tylko raz zdarzyło się jej przegrać w takiej sytuacji, ale miało to miejsce aż cztery lata temu.
Polka regularnie potwierdza, że korty ziemne są jej królestwem. W samym Rzymie nie doznała żadnej porażki od 2020 roku. Wygrała dwie ostatnie edycje prestiżowej włoskiej imprezy, a w obecnej o kilka klas przewyższała swoje dotychczasowe rywalki. W pierwszym pojedynku Świątek rozniosła Rosjankę Anastazję Pawluczenkową 6:0, 6:0. W drugim ponownie zaliczyła 12 zwycięskich gemów z rzędu, wracając ze stanu 0:2 na początku spotkania.

Niemal perfekcyjny bilans

W trwającym sezonie na mączce polska tenisistka rozegrała już łącznie 12 meczów i przegrała zaledwie jeden – z Aryną Sabalenką w finale turnieju w Madrycie. Wcześniej pokonała Białorusinkę w starciu o tytuł w Stuttgarcie. To jednak tylko niewielka cząstka imponujących osiągnięć Światek na tej nawierzchni.
Serwis statystyczny OptaAce policzył, że w niedzielę aktualna liderka rankingu WTA po raz 50. w zawodowej karierze wygrała pierwszego seta w imprezie rozgrywanej na kortach ziemnych. Jej bilans takich pojedynków jest bliski perfekcji. Odniosła w nich aż 49 zwycięstw. Taką stratę w konfrontacji ze Świątek potrafiła odrobić tylko Czeszka Karolina Muchova podczas zawodów w Pradze w 2019 roku.
Od tamtego czasu Polka nabrała jednak dużego doświadczenia i pewności siebie, triumfując m.in. w dwóch edycjach najbardziej prestiżowej rywalizacji na mączce, czyli turnieju Rolanda Garrosa. Jej obecna forma stawia ją w roli faworytki również przed nadchodzącym French Open.
W 1/8 finału turnieju w Rzymie Świątek zmierzy się z Chorwatką Donną Vekić. Ich spotkanie odbędzie się w poniedziałek, ale nie wcześniej niż o 20.30.