Iga Świątek przegrała z Madison Keys. Wypalił plan Amerykanki. WTA 1000 w Cincinnati 2022 - Tenis

19/08/2022, 07:00 GMT+2

Madison Keys (24. WTA) doczekała się triumfu z liderką rankingu WTA. W czwartkowym meczu trzeciej rundy turnieju WTA 1000 w Cincinnati pokonała Igę Świątek 6:3, 6:4. Do spotkania przystąpiła z precyzyjnie nakreślonym planem, który okazał się strzałem w dziesiątkę.

- Po prostu wiedziałam, że od samego początku meczu muszę próbować wywierać na niej presję. Chciałam, by miała świadomość, że tak będę grała. Przy 5:4 w drugim secie Iga zdała sobie sprawę, że musi wygrać tego gema. Z kolei ja postarałam się o odpowiedni zamach, pracę stóp. Dążyłam do tego, by jak najszybciej wywierać jak największą presję – przyznała po meczu Keys.

Keys zdominowała Świątek

To zaowocowało sukcesem i aż dziewięcioma wygranymi przez Amerykankę gemami w środkowej części meczu (od 2:3 w pierwszym secie do 5:0 w drugim).
W trakcie 85-minutowej rywalizacji Keys zanotowała ponad dwukrotnie więcej uderzeń wygrywających niż Świątek (14-6). Dzięki temu miała aż 14 break pointów, z których wykorzystała pięć.

Dla Keys było to trzecie spotkanie z Polką i dopiero pierwsze zwycięstwo. Tym cenniejsze, że w ich wcześniejszym pojedynku, w ćwierćfinale Indian Wells, przegrała 1:6, 0:6 w mniej niż godzinę. Nigdy wcześniej nie pokonała też liderki rankingu WTA, choć miała z nimi okazję rywalizować pięciokrotnie.
- To wspaniałe uczucie. Wcześniej z numerami jeden nie udawało mi się wygrać. Zwycięstwo z Igą, z którą przegrałam dwa poprzednie mecze, wiele dla mnie znaczy. Myślę, że zaczęłam grać całkiem dobrze – oceniła finalistka US Open z 2017 roku.

Dla Świątek była to druga z rzędu porażka w trzeciej rundzie. Przed tygodniem w Toronto przegrała z Brazylijką Beatriz Haddad Maią. Od początku lipca, gdy przerwana została seria 37 kolejnych zwycięstw, raszynianka ma bilans 4-4.

Nie tylko Iga Świątek

Czwartek był w Cincinnati dniem niespodzianek. Z turniejem singla kobiet w trzeciej rundzie pożegnały się również Anett Kontaveit (2. WTA) i Ons Jabeur (5. WTA). Estonka przegrała z Chinką Zhang Shuai 6:2, 4:6, 4:6, a Tunezyjka uległa utytułowanej Czeszce Petrze Kvitovej 1:6, 6:4, 0:6.
W turnieju rozgrywanym w stanie Ohio nie ma już zatem tenisistek z czołowej szóstki światowego rankingu. Drugiej rundy przebrnąć nie zdołały trzecia, czwarta i szósta zawodniczka zestawienia - Greczynka Maria Sakkari, Hiszpanka Paula Badosa i Rumunka Simona Halep.
Impreza w Cincinnati jest ostatnią tak dużą przed czwartym w sezonie turniejem wielkoszlemowym - US Open. Zmagania w Nowym Jorku potrwają od 29 sierpnia do 11 września.
Autor: br/TG / Źródło: eurosport.pl