Iga Świątek - Ons Jabeur: kim jest rywalka Igi Świątek? Kiedy mecz 4. rundy - Wimbledon 2021 - Tenis

02/07/2021, 15:12 GMT+2

Iga Świątek - Ons Jabeur w 4. rundzie Wimbledonu 2021. Tunezyjka dość niespodziewanie pokonała w piątek Hiszpankę Garbine Muguruzę 5:7, 6:3, 6:2 i zameldowała się w najlepszej szesnastce turnieju. Będzie to drugie w historii spotkanie obu pań, pierwsze padło łupem Polki.

Świątek wyszła na kort w piątkowe południe i swoje zrobiła błyskawicznie. Rumunce Irinie Begu pokazała miejsce w szeregu w niespełna godzinę, wygrała 6:1, 6:0 i mogła spokojnie czekać na rywalkę w 1/8 finału. Tę wyłaniał pojedynek Hiszpanki Garbine Muguruzy (12. WTA) i Tunezyjki Ons Jabeur (24. WTA).
Już pierwsze piłki pokazały, że będzie to starcie niezwykle zacięte. Muguruza, mistrzyni imprezy z 2017 roku, szybko rywalkę przełamała, ale i sama miała duże kłopoty serwisowe. Efekt był taki, że kapitalnie grająca przy siatce Jabeur była w stanie prowadzić równą walkę aż do stanu 5:5. Wtedy pękła i pierwszy set zgarnęła faworytka.

Zwrot akcji

Tunezyjki niepowodzenie nie złamało. Ba, jakby ją tylko podrażniło, bo od tego momentu to ona zaczęła koncert. Punkty potrafiła wygrywać nawet po efektownych padach pod siatką. Muguruzę przełamała na 5:3 i rozpoczęła budowanie niespotykanej serii. Zdobyła... 16 punktów z rzędu i była o krok od wyjścia na 3:0 z podwójnym przełamaniem w decydującym secie.
Drugiego brejka udało się zdobyć kilka minut później na 4:1 i Hiszpanka marzenia o awansie musiała odłożyć na kolejny rok. Decydującą partię Tunezyjka wygrała 6:2.
Jabeur w całym spotkaniu wypracowała sobie aż 29 okazji na przełamanie, wykorzystując pięć z nich.

Grały ze sobą raz, wygrała Świątek

Dość niespodziewane zwycięstwo Jabeur sprawia, że to właśnie ona będzie w poniedziałek rywalką Świątek w 4. rundzie Wimbledonu.
26-latka z Kasr Hallal przeżywa najlepszy okres w karierze. 24. pozycja w rankingu WTA, jak dotąd najwyższa w jej przygodzie z tenisem, to pokłosie świetnego występu we French Open, gdzie dotarła do 4. rundy, eliminując Magdę Linette. Jej najlepszym dotąd osiągnięciem w Wielkim Szlemie jest ćwierćfinał z tegorocznego Australian Open. Przy ubiegłorocznym triumfie siedem lat młodszej Świątek w Roland Garros wypada to blado.
Zwyciężczyni jednego turnieju WTA (w trwającym sezonie w Birmingham) po raz drugi zmierzy się ze Świątek. Ich pierwsze starcie, latem 2019 roku w Waszyngtonie, wygrała Polka 4:6, 6:4, 6:4, z tym że grały na kortach twardych.
Autor: pqv/łup / Źródło: eurosport.pl