Iga Świątek - Barbora Krejcikova: wynik na żywo i relacja live - finał turnieju WTA w Ostrawie - Tenis

09/10/2022, 12:10 GMT+2

Iga Świątek uległa Barborze Krejcikovej 7:5, 6:7 (4-7), 3:6 w finale turnieju WTA 500 w Ostrawie. Pojedynek z pewnością przejdzie do historii tenisa jako jeden z najbardziej wyrównanych w bieżącym sezonie. Tak relacjonowaliśmy go w eurosport.pl.

Dziękujemy za dzielenie z nami niesamowitych emocji w niedzielne popołudnie. Zapraszamy na kolejne relacje.
Czeszka awansuje w poniedziałek z 23. na 14. miejsce w rankingu WTA. Świątek, niezmiennie i z wielką przewagą nad pozostałymi zawodniczkami, zachowa fotel liderki rankingu.

Ten pojedynek z pewnością przejdzie do historii tenisa jako jeden z najbardziej wyrównanych w bieżącym sezonie.
Ponad trzy godziny i 15 minut trwał pojedynek, rozstrzygnięty w trzech setach przez Czeszkę, która sięgnęła po piąty tytuł w karierze.
I niestety! Gem, set i mecz dla Barbory Krejcikovej.
Krejcikova wywalczyła szóstą szansę na wygranie meczu.
A Polka wciąż jest nie do przejścia!
Piąta już piłka mistrzowska dla Czeszki.
Świątek jeszcze raz broni!
Czeszka wywalczyła kolejną piłkę meczową.
Krejcikova wyrównuje. Co za walka!
Break point dla Świątek!
I jeszcze nie teraz! Trzecia piłka meczowa obroniona przez Świątek!
Jeszcze jedna szansa dla Krejcikovej.
Świątek wyrównuje! Walka trwa!
Obroniona! Świątek jeszcze walczy!
Piłka meczowa dla Czeszki!
3:5 - kłopoty Igi Świątek! Kilka błędów kosztowało ją stratę podania. Czeszka będzie serwować po zwycięstwo w meczu.
3:4 - CO ZA MECZ! Rozpoczęła się już czwarta godzina spotkania, a obie zawodniczki wciąż walczą o każdą piłkę. Kolejny gem dla Czeszki.
3:3 - było już 0:30 i pachniało przełamaniem, ale Polka pokazała błysk geniuszu. Najpierw as serwisowy, potem niewiarygodne wprost zagranie wzdłuż linii. I jest kolejny gem.
2:3 - Czeszka dopisuje do swojego wyniku kolejnego gema. Wciąż bez przełamania. I na razie niech tak zostanie, bo serwować będzie Iga Świątek.
Spotkanie trwa już blisko trzy godziny. Po obu tenisistkach widać już zmęczenie. Już nie ma takiej walki o każdą piłkę, jak w dwóch poprzednich partiach meczu.
2:2 - znakomita wymiana na koniec wygranego przez Polkę gema.
Każda pomoc się przyda.

1:2 - Czeszka "na sucho" wygrywa gema serwisowego
1:1 - było już 30:0, ale później Światek popełniła kilka błędów. Na szczęście obroniła własny serwis.
Drugi podwójny błąd serwisowy Świątek w meczu.
0:1 - Krejcikowa wychodzi na prowadzenie po wygraniu swojego gema serwisowego.
Statystyki przemawiają na korzyść Polki, która w bieżącym sezonie wygrała ponad 80% spotkań, które rozstrzygały się w trzecim secie. Ale tym razem po drugiej stronie ma naprawdę wymagającą rywalkę.
Rozpoczyna się decydujący set turnieju w Ostrawie!
Blisko dwie i pół godziny trwa finał turnieju WTA w Ostrawie, w którym Iga Świątek walczy o 11. w karierze tytuł z reprezentującą gospodarzy Barborą Krejcikovą. O tytule zadecyduje trzeci set.
(4-7) - a jednak! Krejcikova wygrywa tie-breaka i wyrównuje stan meczu.
(4-6) - Krejcikova traci punkt przy swoim serwisie. Wciąż jest blisko, ale to jeszcze nie koniec walki.
(3-6) - powoli, ale konsekwentnie zmniejsza stratę dobrym serwisem. Ale wciąż trzy piłki setowe dla Czeszki.
(2-6) - Świątek się jeszcze broni.
(1-6) - nieprawdopodobna wymiana! Bez wątpienia akcja meczu, po której Czeszka ma pięć piłek setowych.
(1-5) - Krejcikova prowadzi już czterema punktami. Zmiana stron.
(1-4) - jest pierwszy punkt Świątek
(0-4) - myli się za to Świątek. Trudna sytuacja Polki w tie-breaku.
(0-3) - Czeszka bez pomyłki przy własnym serwisie.
(0-2) - Krejcikova podwyższa prowadzenie.
(0-1) - Dogrywkę Czeszka rozpoczyna od mini przełamania.
6:6 - będzie tie-break, który rozstrzygnie losy drugiego seta. Krejcikova wygrała gema przy własnym podaniu.
W 12. gemie drugiego seta Krejcikovej przydarzył się pierwszy w meczu podwójny błąd serwisowy.
Dwie godziny i 13 minut trwa już spotkanie Świątek i Krejcikovej. Ten mecz będzie najdłuższym finałowym spotkaniem w karierze polskiej tenisistki.
6:5 - kolejny długi i pełen zwrotów akcji gem. Świątek wygrywa własne podanie, Krejcikova będzie serwować po tie-break.
5:5 - po dziesięciu gemach wciąż nie ma rozstrzygnięcia w secie. Krejcikova obroniła swoje podanie.
5:4 - Polka wyraźnie przyspieszyła. Kolejny gem wygrany "na czysto".
4:4 - strata odrobiona! Świątek odłamuje się Krejcikovej w drugim secie finału z Ostrawie.
3:4 - moment kapitalnej gry Świątek. Czeszka kilka razy wystawiała polską tenisistkę na poważną próbę, ale Świątek nie oddała rywalce ani jednej piłki.
2:4 - Krejcikovej nie drży ręka przy własnym serwisie. Coraz mniej okazji będzie miała Świątek na odrobienie straty.
2:3 - Świątek pewnie wygrywa własne podanie.
1:3 - trzy break pointy musiała obronić Krejcikova, by rozstrzygnąć gema na swoją korzyść. Niesamowicie wysoki poziom ma to spotkanie, które może się podobać publiczności.
1:2 - Świątek wygrywa własne podanie, ale wciąż ma do odrobienia stratę przełamania.
Sytuacja, w której Świątek wygrała 1. seta, ale przegrała całe spotkanie, po raz ostatni miała miejsce prawie osiem miesięcy temu. W połowie lutego, w drugiej rundzie turnieju w Dubaju, zakończyła w ten sposób mecz z Łotyszką Jeleną Ostapenko.
0:2 - Czeszka podwyższa prowadzenie w drugim secie.
0:1 - Krejcikova przełamuje Świątek w 1. gemie drugiej partii. Teraz to Polka musi gonić wynik.
Na 125 meczów tylko dziewięć razy Świątek przegrała pierwszego seta. Niewiarygodne są niektóre statystyki Polki.
Tylko i aż seta brakuje Idze Świątek do 11. tytułu w karierze. Czy będzie to ten set, który się właśnie rozpoczyna?

Niezwykle zacięty był ten pierwszy set finałowego meczu z Ostrawie. Świątek zaczęła doskonale, doprowadzając do wyniku 5:1, ale Czeszka wykazała się niezwykłym hartem ducha i wolą walki. Wyrównała i dopiero w 12. gemie musiała uznać wyższość Polki.
7:5 - Świątek wygrywa pierwszego seta finału turnieju w Ostrawie! Po godzinie i 12 minutach Polka obejmuje prowadzenie w meczu.
Powiedzenie, że ściany pomagają gospodarzom, w Ostrawie znajduje swoje potwierdzenie.

6:5 - aż trzy break pointy musiała obronić Świątek, aby ocalić kolejny gem przy własnym podaniu. Najważniejsze, że zwycięska seria Czeszki w gemach została przełamana.
5:5 - czwarty z rzędu wygrany gem Krejcikovej. Remis w 1. secie.
5:4 - Świątek ponownie traci własne podanie. Czeszka znakomicie się broni i odrobiła straty przełamania. Jest coraz bliżej wyrównania w secie.
5:3 - Świątek miała już piłkę setową, ale nieczyste uderzenie pozwoliło rywalce wyrównać, a później obronić własne podanie.
Takimi zagraniami imponuje Iga Świątek w meczu z Barborą Krejcikovą.

5:2 - Świątek traci gema przy własnym podaniu. Wciąż ma jeszcze przewagę przełamania.
5:1 - Krejcikova drugi raz przełamana! Polka będzie serwować po prowadzenie w meczu.
4:1 - Polka podwyższa prowadzenie przy własnym podaniu. Tym razem bez takich problemów jak w poprzednim gemie serwisowym. I z drugim asem do kolekcji.
3:1 - przełamanie dla Igi! Polka zyskuje przewagę w 1. secie.

2:1 - aż 16 punktów rozegrały tenisistki w 3. gemie. As na przewagę, a potem kolejny kapitalny serwis i Polka utrzymuje własne podanie.
Przed rozpoczęciem bieżącego gema Świątek oddała swojemu ojcu dwie rakiet do zmiany owijki. Przy jednym z odbiorów wypuściła rakietę z ręki. Prawdopodobnie uchwyt sprawia jej dziś pewne problemy. Trzeci gem nadal trwa. Trzy break pointy Polka obroniła.
Pierwszy podwójny błąd serwisowi Polki. Krejcikova ma dwie piłki na przełamanie.
1:1 - Krejcikova również wygrywa swojego gema serwisowego, ale gra w nim była bardzo wyrównana.
1:0 - jeśli traktować otwierającego gema jako zwiastun całego spotkania, to czeka nas pasjonujący pojedynek. Polka prowadzi!
ROZPOCZĘŁY!

Już po losowaniu. Mecz rozpoczynać będzie Polka.
Są i chusteczki. Nieodłączny w Ostrawie element "wyposażenia" Polki, zmagającej się turnieju nie tylko z rywalkami, ale również z niewielkim przeziębieniem.
Zawodniczki wchodzą na kort. Pierwsza na placu gry pojawiła się Krejcikova. Tuż po niej na kort weszła liderka światowego rankingu.
I jeszcze garść przyjemnych dla polskich kibiców statystyk. Świątek ma w swoim dorobku dziesięć tytułów w turniejach rangi WTA. Siedem z nich wywalczyła w tym roku. Z Krejcikovą zagra o ósme trofeum w bieżącym sezonie.

Półfinał z Jekatieriną Aleksandrową był 60. wygranym meczem Świątek w bieżącym sezonie. Po raz ostatni taki wynik osiągnęła w 2017 roku Caroline Wozniacki.
Do planowego rozpoczęcia meczu pozostało 20 minut.
Czeszka grać będzie przed własną publicznością, ale Świątek również może liczyć na gorący doping swoich rodaków, którzy licznie zjechali do położonej niedaleko granicy Ostrawy. Wsparcie kibiców już wiele razy pomogło polskiej tenisistce, co często podkreśla w pomeczowych rozmowach.
Mimo korzystnych dla Polki statystyk, mecz z o pięć lat starszą rywalką może być dla Świątek poważnym wyzwaniem. W Ostrawie momentami zmaga się z poważnymi kryzysami, choć jak dotąd udawało jej się pokonywać momenty słabości i rozstrzygać spotkania na swoją korzyść.
Dotychczas rywalizowały z sobą dwukrotnie. Z obu spotkań zwycięsko wyszła 21-letnia raszynianka.
Świątek to liderka światowego rankingu. Czeszka zajmuje w zestawieniu 23. miejsce.
Dzień dobry. Zapraszamy na relację z finałowego meczu turnieju WTA 500 w Ostrawie między Igą Świątek a reprezentantką gospodarzy Barborą Krejcikovą.
Iga Świątek - Barbora Krejcikova 7:5, 6:7 (4-7), 3:6
Autor: red. / Źródło: eurosport.pl