Iga Świątek - Aryna Sabalenka w półfinale turnieju WTA 1000 w Rzymie 2022 - Tenis

13/05/2022, 11:35 GMT+2

Aryna Sabalenka będzie rywalką Igi Świątek w walce o awans do finału turnieju WTA 1000 w Rzymie. W spotkaniu o najlepszą czwórkę Białorusinka pokonała w stolicy Włoch Amerykankę Amandę Anisimovą 4:6, 6:3, 6:2.

Liderka światowego rankingu już przed meczem wiedziała, że jeśli wygra z Biancą Andreescu, jej następną rywalką będzie Sabalenka.
Polka wykonała zadanie. Tylko w pierwszym secie wygranym 7:6 (7-2) Kanadyjka sprawiła jej problemy. Drugi to już popis raszynianki, która zwyciężyła 6:0 i drugi raz z rzędu zagra na Foro Italico o finał.
Z kolei dla ósmej w rankingu WTA Sabalenki awans do półfinału jest największym sukcesem w historii występów na kortach Foro Italico.
W piątek była wiceliderka światowego zestawienia straciła pierwszego seta w tegorocznym turnieju (w poprzednich rundach łatwo wygrała z Chinką Shuai Zhang i Amerykanką Jessicą Pegulą).

Sabalenka musiała gonić od początku

Pierwszą partię lepiej zaczęła Anisimova, bo od prowadzenia 2:0. Sabalenka szybko jednak straty odrobiła, wychodząc po drugim przełamaniu na 4:3. Końcówka należała jednak do Amerykanki, która wygrała trzy kolejne gemy, popisując się w dziewiątym gemie trzecim w partii przełamaniem.
Co ciekawe, w tej odsłonie panie wykorzystały wszystkie breakpointy - łącznie pięć.
W drugim secie Białorusinka znacząco poprawiła jakość pierwszego serwisu, dzięki czemu tylko raz straciła podanie. Sama zanotowała dwa breaki (na 3:1 i 5:3), wydłużając mecz o kolejnego seta.
W nim 24-latka z Mińska prowadziła od początku do końca. Dwa pierwsze przełamania pozwoliły jej objąć prowadzenie 1:0 i 4:1, a trzecie dołożyła w ostatnim gemie, kończąc ćwierćfinał po godzinie i 53 minutach.

Iga Świątek - Aryna Sabalenka: kiedy półfinał singla kobiet w Rzymie?

Półfinały kobiecego turnieju gry pojedynczej zaplanowano na sobotę. Wiele wskazuje na to, że pojedynek Polki z Białorusinką rozpocznie się o godzinie 12. Relacja na żywo w eurosport.pl.
Po raz ostatni Polka rywalizowała z Sabalenką 24 kwietnia, w finale turnieju w Stuttgarcie. Wygrała wówczas 6:2, 6:2.
Pod koniec lutego tenisistka z Raszyna okazała się też lepsza w ćwierćfinale w Dausze (6:2, 6:3). Jedyne zwycięstwo Białorusinka odniosła w ich pierwszym meczu – w finałach WTA w listopadzie 2021 roku (2:6, 6:2, 7:5).