"Federer i Nadal - bogowie tenisa". Film dokumentalny o kulisach rywalizacji w Playerze - Tenis

16/01/2022, 12:15 GMT+1

To spotkanie przeszło do historii tenisa. Do dzisiaj finałowe starcie Wimbledonu w 2008 roku między Rogerem Federerem i Rafaelem Nadalem wywołuje niezwykłe wspomnienia. Film dokumentalny "Federer i Nadal - bogowie tenisa" - opowiadający o tym meczu oraz o kulisach rywalizacji między dwoma wybitnymi tenisistami - można obejrzeć w pakiecie Eurosportu w Playerze.

Walka Federera z Nadalem rozpala kibiców tenisa od ponad 15 lat. Obaj tenisiści do tej pory zmierzyli się w imprezach rangi ATP 40-krotnie. Większość z tych meczów - aż 24 to były finały.
W Wimbledonie w 2008 roku nie mogło być inaczej.

Porażka zapadła w pamięć

Miesiąc przed wspominanym spotkaniem obaj panowie spotkali się w finale Rolanda Garrosa.
W Paryżu Nadal wręcz zdeklasował Federera. Wygrał 6:1, 6:3, 6:0. Szwajcar sam przyznał, że ta porażka "siedziała" w jego głowie, gdy rozpoczynał finałowe starcie na trawiastych kortach w Londynie.
Ale po kolei. Federer przystępował do turnieju na kortach All England Clubu w 2008 roku z szansą na osiągnięcie historycznego wyniku. Mógł zostać pierwszym tenisistą, który wygrał tę imprezę sześć razy z rzędu. Pięć triumfów w latach 1976-1980 zanotował legendarny Szwed Bjoern Borg.
Nadal zamierzał pokrzyżować mu plany.
To była niedziela 6 lipca. Od początku widać było, że Hiszpan czuje się znakomicie i ma pomysł, jak pokonać Szwajcara, który przystępował do tego pojedynku po 41 zwycięstwach na Wimbledonie z rzędu.

Spektakularny powrót

Zawodnik z Majorki wygrał dwa pierwsze sety i był zaledwie partię od przerwania niesamowitej serii "Maestra z Bazylei". Ten jednak się nie poddał. 26-letni wówczas Federer po wspaniałej walce doprowadził do decydującej odsłony. Ta miała równie wyjątkowy przebieg jak cztery poprzednie.
Ostatecznie lepszy okazał się urodzony w 1986 roku Nadal, który tym samym zanotował pierwszy z dwóch końcowych triumfów w Wimbledonie.
W filmie dokumentalnym wyprodukowanym przez Discovery można nie tylko przypomnieć sobie to trwające prawie pięć godzin widowisko, ale także zapoznać się z całą historią potyczek obu wybitnych tenisistów. Federer i Nadal na korcie walczyli bez sentymentów, ale ich zmagania zawsze odbywały się zgodnie z zasadami zdrowej rywalizacji. Poza kortem zostali świetnymi, darzącymi się szacunkiem kolegami.
"Federer i Nadal - bogowie tenisa" to film dokumentalny, w którym możemy obejrzeć wypowiedzi obu zawodników, ich trenerów, ekspertów, dziennikarzy oraz członków rodziny.
W rozpoczynającym się 17 stycznia Australian Open Federer nie wystąpi. Po raz ostatni Szwajcar pojawił się na korcie w ćwierćfinale Wimbledonu 2021, gdzie w trzech setach przegrał z Hubertem Hurkaczem. W Melbourne zaprezentuje się Nadal. Jego rywalem w pierwszej rundzie będzie Amerykanin Marcos Giron.
Autor: Srogi / Źródło: eurosport.pl