Australian Open 2023: Jelena Rybakina - Aryna Sabalenka. Wynik finału i relacja

28/01/2023, 11:14 GMT+1

Aryna Sabalenka mistrzynią Australian Open. W sobotnim finale w Melbourne rozstawiona z piątką tenisistka, po bardzo ciekawym widowisku, pokonała reprezentującą Kazachstan Jelenę Rybakinę 4:6, 6:3, 6:4. Dla triumfatorki to pierwszy wielkoszlemowy tytuł w karierze.

To było starcie zawodniczek, które w drodze do wielkiego finału nie tylko prezentowały znakomity poziom, ale także wyeliminowały polskie tenisistki.

Debiutująca Sabalenka

Rybakina w czwartej rundzie pokonała liderkę rankingu Igę Świątek. Sabalenka natomiast zatrzymała w półfinale Magdę Linette.
Przed rozpoczęciem spotkania o tytuł trudno było wskazać faworytkę. Dla 23-letniej Rybakiny to był drugi wielkoszlemowy finał w karierze. W zeszłym roku wygrała Wimbledon.
Sabalenka, która w maju skończy 25 lat, natomiast po raz pierwszy w karierze zagrała o tytuł takiej imprezy. Wcześniej trzykrotnie odpadała w półfinałach.

Pierwsza przegrana partia w sezonie

Urodzona w Moskwie Rybakina, która jeszcze do 2018 roku startowała pod rosyjską flagą, od początku pokazywała, że poprzednie świetne mecze nie były przypadkiem. Znów kapitalnie prezentowała się w polu serwisowym. Na dodatek idealnie returnowała.
Już w trzecim gemie przełamała przeciwniczkę, która tak naprawdę sama jest sobie winna. Sabalenka prowadziła już 40:0, ale nie była w stanie utrzymać podanie. Popisem Kazaszki był dziesiąty gem. W nim popisała się trzema asami i za chwilę wygrała partię 6:4.
To był pierwszy przegrany przez zawodniczkę z kraju naszych wschodnich sąsiadów set w tym sezonie.
Dość niespodziewany obrót spraw nie załamał Sabalenki. W drugiej odsłonie sama przełamała rywalkę w czwartym gemie (3:1). Potem miała szansę na kolejnego brejka, ale Rybakina po bardzo długiej walce się obroniła (4:2). To, co nie udało jej się w szóstym, wyszło w ósmym gemie. Zawodniczka z Mińska znów nie wykorzystała okazji, które były już szansami na zwycięstwo w secie.
Wytrzymała jednak emocje. Partię zakończyła asem z drugiego podania.

Kluczowy siódmy gem

Decydujący set był niesamowicie zacięty. Obie zawodniczki nie odpuszczały nawet na chwilę. Sabalenka znakomicie returnowała. W siódmym, niezwykle długim gemie przełamała przeciwniczką i objęła prowadzenie 4:3. To był kluczowy moment.
W dziesiątym gemie tenisistka, która w poniedziałek będzie drugą zawodniczką rankingu WTA, serwowała, aby zdobyć pierwszy wielkoszlemowy tytuł w karierze. Najpierw nie wykorzystała dwóch piłek meczowych, potem obroniła break pointa, by w końcu dopiąć swego za czwartą okazją.
- Jestem pod dużym wrażeniem tego, jak zmieniła się w ostatnich miesiącach Sabalenka - mówił na antenie Eurosportu Dawid Celt.