Australian Open 2020: Rafael Nadal - Dominic Thiem: wynik meczu i relacja - Tenis

29/01/2020, 13:15 GMT+1

Dominic Thiem (5. w rankingu ATP) w końcu zrewanżował się Rafaelowi Nadalowi (1. ATP) za dwa przegrane finały Rolanda Garrosa. W środowym ćwierćfinale Australian Open po niezwykle zaciętym i emocjonującym meczu Austriak wygrał 7:6(3), 7:6(4), 4:6, 7:6(6). Jego rywalem w meczu o finał będzie Alexander Zverev (7. ATP).

Walka na Rod Laver Arena trwała od pierwszej piłki. Nie brakowało widowiskowych wymian z głębi kortu, niesamowitych rotacji, niecodziennych rozwiązań i katorżniczej pracy na korcie w postaci nieustannego biegania do każdego zagrania.
W dwóch pierwszych setach jako pierwszy przełamania notował 33-letni Nadal, odpowiednio na 5:3 i 3:2. Młodszy o siedem lat Thiem imponował jednak pewnością siebie, szybko doprowadzając do remisu.
Ręka nie zadrżała mu również w decydujących piłkach tie-breaków. To w połączeniu z niesamowitym przygotowaniem fizycznym sprawiło, że po dwóch godzinach i 19 minutach mógł cieszyć się z prowadzenia 2-0.

Wielki powrót Nadala

Hiszpan po raz kolejny jednak udowodnił, jak wielkim jest wojownikiem. W trzecim secie obaj pewnie wygrywali swoje gemy serwisowe aż do stanu 5:4 dla Rafy. Wówczas tenisista z Majorki swoją konsekwentną grą zmusił rywala do błędów i po chwili mógł cieszyć się z wygranego seta.
Zmniejszenie strat podziałało na Nadala mobilizująco, bo najpierw wygrał swoje podanie, by w kolejnym gemie stanąć przed trzema szansami na brejka. Nie wykorzystał jednak żadnej. Thiem ponownie sięgnął po najgłębsze zasoby koncentracji i zmotywowany wyjściem z opresji przy swoim serwisie, przełamał Hiszpana na 2:1.

Walka Thiema z samym sobą

Długo wydawało się, że będzie to jedyny brejk w czwartym secie. Hiszpan coraz bardziej odczuwał trudy wyczerpującego spotkania i nie mógł przy tym liczyć na prezenty ze strony rywala. Przy 5:4 nie wytrzymała jednak głowa Austriaka. W swoim gemie serwisowym popełnił on aż trzy niewymuszone błędy i zrobiło się 5:5. Więcej przełamań już nie było, co oznaczało konieczność rozegrania trzeciego tie-breaka.
Zmęczenie z obu stron sprzyjało popełnianiu błędów. Po pięciu minibreakach sprawy w swoje ręce wziął jednak Thiem, zmuszając rywala do jeszcze intensywniejszego biegania. To zaowocowało kolejnymi błędami Hiszpana i dwiema piłkami meczowymi przy 6-4. Znów jednak Austriak nie wytrzymał presji i nie zamknął meczu. Uczynił to dopiero przy trzeciej piłce meczowej, po czterech godzinach i dziesięciu minutach gry, po raz pierwszy w karierze zapewniając sobie miejsce w półfinale Australian Open.
Dla tenisistów był to 14. bezpośredni mecz. Nadal ma na swoim koncie dziewięć zwycięstw, w tym dwa w finałach Rolanda Garrosa (2018, 2019).
Półfinałowym przeciwnikiem Thiema będzie Alexander Zverev, który w środę pokonał Stana Wawrinkę 1:6, 6:3, 6:4, 6:2.
Wyniki ćwierćfinałów:
środa
Dominic Thiem (Austria, 5) - Rafael Nadal (Hiszpania, 1) 7:6 (7-3), 7:6 (7-4), 4:6, 7:6 (8-6)
Alexander Zverev (Niemcy, 7) - Stan Wawrinka (Szwajcaria, 15) 1:6, 6:3, 6:4, 6:2

wtorek
Roger Federer (Szwajcaria, 3) - Tennys Sandgren (USA) 6:3, 2:6, 2:6, 7:6 (10-8), 6:3
Novak Djoković (Serbia, 2) - Milos Raonic (Kanada, 32) 6:4, 6:3, 7:6 (7-1)