Australian Open 2020. Gra pojedyncza juniorek: Weronika Baszak w finale - Tenis

31/01/2020, 13:38 GMT+1

Weronika Baszak po raz pierwszy w karierze awansowała do finału wielkoszlemowego turnieju w gronie juniorek. W piątkowym półfinale Australian Open 17-letnia Polka pokonała Niemkę Alexandrę Vecic 7:5, 2:6, 6:2. Jej rywalką w meczu o tytuł będzie turniejowa "dziewiątka" - Victoria Jimenez Kasintseva z Andory.

Baszak zajmuje 44. miejsce w rankingu ITF juniorek, a w "dorosłym" rankingu WTA nie jest sklasyfikowana. Starsza o rok Vecic jest w tych zestawieniach - odpowiednio - 41. i 1258.
Zaledwie 14-letnia Kasintseva z kolei jest 19. rakietą świata wśród juniorek.
Polka już dwa razy pokonała w tym turnieju rozstawione rywalki - na początek występującą z numerem piątym Czeszkę Lindę Fruhvirtovą, a w ćwierćfinale Hong Yi Cody Wong z Honkgongu (16.).

Do trzech razy sztuka

Do zwycięstwa w pierwszym secie piątkowego półfinału wrocławiance wystarczył pojedynczy break. Pojawił się on w najlepszym możliwym momencie, pieczętując jej wygraną 7:5.
W kolejnej partii dwoma przełamaniami zrewanżowała się Vecic, obejmując prowadzenie 1:0 i 4:1. Tak dużej zaliczki Niemka już nie roztrwoniła.
Decydujący dla losów całego pojedynku był piąty gem finałowego seta, przy stanie 3:1 dla Baszak. Ciągnął się on w nieskończoność. Grająca o życie Niemka miała pięć breakpointów, Polka - jeszcze więcej okazji na rozstrzygnięcie gema na swoją korzyść. W końcu, po rozegraniu 30 (!) piłek, Baszak podwyższyła prowadzenie na 4:1.
Kropkę nad i postawiła w ósmym gemie, jeszcze raz przełamując rywalkę w tym secie. Do zwycięstwa potrzebowała trzech piłek meczowych.

Dorównać gwiazdom

Baszak po raz trzeci występuje w juniorskim Wielkim Szlemie. W ubiegłym roku zarówno we French Open, jak i w Wimbledonie przegrała w pierwszej rundzie. W dorobku ma siedem wygranych juniorskich imprez ITF.
W sobotę będzie miała szansę zostać szóstką polską tenisistką w historii z wielkoszlemowym tytułem juniorskim w singlu. Dotychczas dokonały tego: Aleksandra Olsza (Wimbledon 1995), Magdalena Grzybowska (Australian Open 1996), Agnieszka Radwańska (Wimbledon 2005 i French Open 2006), Urszula Radwańska (Wimbledon 2007), Iga Świątek (Wimbledon 2018).
W Melbourne Baszak startowała też w grze podwójnej. Wraz z Koreanką Dayeon Back były rozstawione z "ósemką", a odpadły w drugiej rundzie.
Weronika Baszak - Alexandra Vecic 7:5, 2:6, 6:2
Autor: br/łup / Źródło: eurosport.pl, PAP