Australian Open 2020: Garbine Muguruza - Simona Halep: wynik meczu i relacja - Tenis

30/01/2020, 08:51 GMT+1

Garbine Muguruza po raz pierwszy w karierze zagra w finale Australian Open. W czwartkowym półfinale pokonała rozstawioną z czwórką Simonę Halep 7:6(8), 7:5. Hiszpanka czwarty raz wystąpi w meczu o wielkoszlemowy tytuł. W 2016 roku wygrała French Open, a rok później Wimbledon. Jej rywalką w Melbourne będzie Sofia Kenin.

Spotkanie byłych liderek światowego rankingu od początku obfitowało w emocje. Choć Muguruza nigdy wcześniej nie grała w wielkoszlemowym finale na kortach twardych, z Halep na tej nawierzchni mogła pochwalić się bilansem 3-0 (łącznie 3-2). Paniom nie pomagała wysoka temperatura - 38 stopni Celsjusza.
Jako pierwsza przełamanie zanotowała Hiszpanka (na 4:3), która coraz lepiej radzi sobie pod trenerskim okiem Conchity Martinez, o czym przekonać mogły jej tegoroczne występy i bilans 11-1.

Cztery piłki setowe Halep

Dobra gra pod siatką i mocne uderzenia z końcowej linii pozwoliły jej prowadzić z przełamaniem 5:3. Wówczas jednak nastąpił zwrot. Długie wymiany zaczęły padać łupem Rumunki, która ekspresowo wygrała trzy kolejne gemy, a przy stanie 6:5 miała dwie piłki setowe. Serwująca Muguruza sięgnęła jednak po asa, po którym zaczęła grać agresywniej.
Halep nie odpuszczała i w bardzo wyrównanym tie-breaku miała piłki setowe numer trzy i cztery. Niestety dla niej w tym momencie pojawiły się niewymuszone błędy z forhendu i bekhendu, umożliwiające rywalce wygranie pierwszej partii.

Prowadzenie nic nie dało

Drugi set też był niezwykle wyrównany, a przez jego większość na prowadzeniu była Rumunka. Od stanu 5:3 nie potrafiła jednak rozstrzygnąć na swoją korzyść choćby jednego gema. Hiszpanka gładko wygrywała swoje gemy serwisowe, a przy podaniu Halep walka trwa na całego. W gemie numer 10 Garbine wykorzystała czwarty breakpoint, a w gemie dwunastym drugi, będący jednocześnie drugą piłką meczową po dwóch godzinach i pięciu minutach walki.
Rywalką Muguruzy w finale będzie Sofia Kenin, która w czwartek pokonała 7:6(6), 7:5 turniejową jedynkę Australijkę Ashleigh Barty.
Urodzona w Wenezueli zawodniczka w 2017 roku była pierwszą rakietą świata, ale potem stopniowo jej notowania się pogarszały. Słaba w jej wykonaniu była zwłaszcza druga połowa poprzedniego sezonu, w efekcie czego wypadła z czołowej "30" i obecnie zajmuje 32. miejsce.
Halep czterokrotnie odpadła w pierwszej rundzie na kortach w Melbourne (2012-13, 2016-17), jednak w ostatnich latach wiodło jej się lepiej. W 2018 roku dotarła do finału, przegranego z Dunką polskiego pochodzenia Caroline Wozniacki, a 12 miesięcy później odpadła w 4. rundzie.