ATP Rzym 1000. Fabian Marozsan pokonał Carlosa Alcaraza. Co powiedział po meczu? - tenis

Akt. 15/05/2023, 21:30 GMT+2

Sport uwielbia takie historie, ale w tenisie zdarzają się one niezbyt często. W poniedziałek nieznany szerzej Fabian Marozsan wyeliminował w Rzymie Carlosa Alcaraza z Hiszpanii. Węgier przed rozpoczęciem tego turnieju nie miał na koncie żadnego zwycięstwa w imprezie rangi ATP, a teraz jest już w czwartej rundzie.

Alcaraz odpadł w 3. rundzie turnieju w Rzymie z Marozsanem

Marozsan do turnieju głównego w Rzymie dostał się z dwuetapowych kwalifikacji, w których był o włos od odpadnięcia już w pierwszym pojedynku.
Grał wtedy z Kazachem Timofiejem Skatowem. W trzecim secie obronił piłkę meczową i ostatecznie zwyciężył 6:0, 2:6, 7:5.
Potem wyeliminował Felipe Meligeniego Alvesa z Brazylii (7:5, 6:1) i tym samym po raz pierwszy awansował do głównej drabinki imprezy rangi ATP. Zrobił to za dopiero piątą próbą w karierze.

Dwa wypracowane zwycięstwa

W pierwszej rundzie podstawowej rywalizacji wygrał z Francuzem Corentinem Moutetem w trzech setach 6:0, 6:7 (8), 6:2. Przed meczem z Alcarazem także na pełnym dystansie pokonał Jiriego Leheckę z Czech 4:6, 6:1. 7:6 (4).
Starcie z Alcarazem od początku układało się dla niego znakomicie. Pierwszą partię wygrał 6:3, a drugą po tie-breaku 7:6 (4).

Carlos Alcaraz of Spain looks dejected during the Men's Singles match against Fabian marozsan of Hungary during Day Eight of the Internazionali BNL D'Italia 2023 at Foro Italico

Wyśniona wygrana

- Nie mogłem sobie nawet tego wymarzyć, ale miałem sen ostatniej nocy, że zwyciężam w tym meczu. Teraz to stało się prawdą. Jestem bardzo szczęśliwy. Chciałem tylko zrobić coś specjalnego, może wygrać kilka gemów albo seta, a teraz pokonałem drugiego zawodnika rankingu - powiedział Marozsan.
Alcaraz rozpoczął poniedziałkowy mecz z tegorocznym bilansem 30:2 i był murowanym faworytem. Bukmacherzy za zwycięstwo Węgra płacili nawet w stosunku 25:1.
- Wszystko było tego dnia perfekcyjne. Kibice, pogoda, kort. Zrobiłem swoją prace. W tie-breaku drugiego seta przegrywałem 1:4, a potem wygrałem sześć punktów z rzędu. To coś niesamowitego. Nie wiem, co się działo w tamtym czasie. Próbowałem po prostu przebijać każdą piłkę i znajdować sposób na zdobywanie punktów w trudnych sytuacjach - tłumaczył 23-latek.

Nikt nie pokonał takiego rywala

Marozsan został pierwszym zawodnikiem spoza czołowej setki rankingu, który pokonał Alcaraza od końcówki 2021 roku. Wtedy w paryskiej hali Bercy Hiszpan przegrał z Argentyńczykiem Hugo Gastonem.
W rzymskiej imprezie żaden tak nisko notowany tenisista w Erze Open jak Węgier nie pokonał drugiego zawodnika klasyfikacji ATP. Jego zwycięstwo zostało już ochrzczone w mediach tytułem największej sensacji sezonu.

Alcaraz przegrał z Marozsanem

Awans do czwartej rundy oznacza też dla niego duży awans w rankingu. Węgier jest w wirtualnej klasyfikacji na 114. pozycji, a więc o 21 wyżej niż jeszcze w ostatnim zestawieniu.
W czwartej rundzie zmierzy się z Borną Coriciem. Rozstawiony z numerem 15 Chorwat wyeliminował Roberto Carballesa Baena z Hiszpanii 7:6 (3), 6:1.