ATP Finals w Londynie. Stefanos Tsitsipas - Dominic Thiem, wynik spotkania. Grek wygrał turniej kończący sezon

17/11/2019, 21:19 GMT+1

Po raz pierwszy zagrał w kończącym sezon turnieju ATP Finals w Londynie i to był wyśniony debiut. Stefanos Tsitsipas z Grecji w decydującym pojedynku pokonał w niedzielę Austriaka Dominika Thiema 6:7 (6), 6:2, 7:6 (4).

Przed rozpoczęciem turnieju w Londynie trudno było spodziewać się, że w wielkim finale zagrają Austriak z Grekiem, a więc piąty i szósty zawodnik światowego rankingu. Obaj od początku imprezy kończącej sezon prezentowali się znakomicie i bez wątpienia zasłużyli na walkę o tytuł.

Wielka dominacja w drugim secie

Thiem w drodze do decydującego spotkania pokonał m.in. Rogera Federera ze Szwajcarii, Serba Novaka Djokovicia oraz obrońcę trofeum Aleksandra Zvereva z Niemiec. Tsitsipas miał nieco łatwiejszą drogę, ale w półfinale wygrał z Federerem w dwóch setach.
Niedzielny pojedynek od początku był niezwykle zacięty. Pierwszy set trwał prawie 70 minut i zakończył się tie-breakiem. W nim minimalnie lepszy okazał się Thiem. W drugiej odsłonie na korcie niepodzielnie dominował Tsitsipas. Grek kapitalnie serwował i jeszcze lepiej returnował. Szybko dwukrotnie przełamał Austriaka. Wygrał szybko 6:2.

Niesamowite odrodzenie Thiema

Tsitsipas świetnie prezentował się na początku trzeciej partii. Prowadził już 3:1. Wydawało się, że Thiem z każdą kolejną akcją coraz mniej w siebie wierzy. Na dodatek można było odnieść wrażenie, że nie ma już siły. Tymczasem w niewiarygodny sposób się odrodził. Przełamał przeciwnika, wygrał dziewięć z 11 akcji i za chwilę prowadził 4:3. Rywal nie zrezygnował. Ostatecznie znów konieczny był tie-break.
W nim Thiem przegrywał już 1:4 ze stratą dwóch tzw. "miniprzełamań". Jeszcze raz się odrodził (4:4). Na więcej rywal nie pozwolił. Był lepszy w trzech kolejnych akcjach. Tym samym zwyciężył w turnieju, w którym debiutował. W całym spotkaniu miał tylko 16 niewymuszonych błędów, przy aż 40 Austriaka.
- Starałem się grać najlepiej i zobaczyć, cóż tego wyniknie. Drugi był set był dla mnie wspaniały. Po raz pierwszy zagrałem w finale takiej imprezy. Czuję ulgę, że to ja zwyciężyłem. Zostawiłem na korcie pełno zdrowia. To niesamowite - powiedział 21-letni Grek.
Warto przypomnieć, że poprzednim sezonie triumfował w Next Gen ATP Finals, czyli turnieju masters dla zawodników do lat 21. Teraz był pierwszym w historii tenisistą z Grecji w "dorosłych" zawodach tej rangi i najmłodszym uczestnikiem tegorocznej edycji.
W deblowej rywalizacji triumfowali Francuzi Pierre-Hugues Herbert i Nicolas Mahut, którzy w półfinale wyeliminowali Łukasza Kubota i Marcelo Melo.
ATP Finals, finał:
Stefanos Tsitsipas (Grecja, 6) - Dominic Thiem (Austria, 5) 6:7 (6), 6:2, 7:6 (4).

Autor: Srogi / Źródło: eurosport.pl