ATP Challenger Split. Kacper Żuk - Mathias Bourgue: wygrany turniej w awans na życiowe miejsce w rankingu - Tenis

18/04/2021, 12:22 GMT+2

Przełomowy moment w karierze Kacpra Żuka. 22-letni tenisista wygrał właśnie swoją pierwszą imprezę ATP Challenger Tour (drugi poziom rozgrywek). W finale w Splicie pokonał 6:4, 6:2 Mathiasa Bourgue z Francji. Ten sukces da mu ogromny awans w rankingu.

Światowa czołówka tenisistów rywalizuje w turniejach z cyklu ATP Tour. Ci, którzy chcą się do niej dostać, muszą szukać rankingowych punktów w mniej prestiżowych challengerach. W ostatnim czasie Żuk spisuje się w nich znakomicie.
Miesiąc temu przegrał finał w hali w Petersburgu, przed tygodniem, już w Splicie, dotarł do półfinału. Kolejna impreza rozgrywana w tym chorwackim mieście zakończyła się już jego pełnym sukcesem.
W obu setach finału Żuk szybko przełamywał rywala z Francji. W pierwszej odsłonie Bourgue zdołał się chwilowo odgryźć, ale w drugiej nie miał już nic do powiedzenia. Zwycięstwo Żuka ani przez moment nie było zagrożone.

Awans o 40 pozycji

Warto zaznaczyć, że o przepustkę do głównej drabinki 22-letni Polak musiał walczyć w dwuetapowych kwalifikacjach. W ciągu tygodnia rozegrał w sumie siedem spotkań, w których stracił tylko jednego seta. Licząc z poprzednią imprezą w Splicie, na korcie był codziennie przez 10 dni.
Zakończony właśnie turniej rozpoczynał jako 212. zawodnik listy ATP. Pierwsza w karierze wygrana w challengerze da mu awans w rankingu, i to aż o czterdzieści lokat. W poniedziałkowym notowaniu rankingu będzie więc 172. na świecie i trzeci w Polsce - za Hubertem Hurkaczem (16.) i Kamilem Majchrzakiem (123.).
To oczywiście jego życiowy ranking. Sezon rozpoczynał na 262. miejscu.
Autor: TG/łup / Źródło: eurosport.pl