Alejandro Davidovich Fokina - Hubert Hurkacz: wynik i relacja - US Open 2020

02/09/2020, 21:29 GMT+2

Hubert Hurkacz (33. ATP) nie zagra w trzeciej rundzie wielkoszlemowego US Open. W środę 23-latek niespodziewanie przegrał z Hiszpanem Alejandro Davidovichem Fokiną (99.) 4:6, 6:1, 2:6, 2:6 i pożegnał się z turniejem w Nowym Jorku.

Hubert Hurkacz

W pierwszej rundzie rozstawiony z "24" Hurkacz bez większych problemów uporał się z Niemcem Peterem Gojowczykiem. Z kolei Davidovich Fokina potrzebował aż pięciu setów i blisko trzech godzin na wyeliminowanie z turnieju Austriaka Dennisa Novaka.
Polak powinien być więc w teorii dużo lepiej zregenerowany. Ten fakt jeszcze bardziej przemawiał na korzyść faworyzowanego Hurkacza. Reszta była jedną wielką niewiadomą, zwłaszcza że obaj panowie jeszcze nigdy ze sobą nie grali.

Hiszpan zaskoczył Polaka

I rzeczywiście. Na początku meczu Hiszpan zaskoczył Hurkacza i niewiele brakowało, by już w pierwszym gemie przełamał jego serwis. Wtedy 23-letni tenisista się jeszcze wybronił. Dopiero w gemie numer pięć Davidovich Fokina dopiął swego i wyszedł na prowadzenie 3:2.
Po krótkiej przerwie to on zagrywał i na nieszczęście Hurkacza, robił to bardzo dobrze (4:2). Potem przewagi już nie oddał, chociaż gra toczyła się gem za gem.
Tym samym skromna zaliczka z początku meczu pozwoliła mu wygrać pierwszą partię (6:4). Swój triumf przypieczętował w niezwykle efektowny sposób. Przy piłce setowej zaserwował sposobem dolnym, czym kompletnie zaskoczył Hurkacza.
Drugiego seta Hurkacz rozpoczął w najlepszy z możliwych sposób. W pierwszym gemie wygrał do 0. Potem mógł przełamać swojego rywala, ale ten zdołał się wybronić (1:1).
Kilka minut później - przy prowadzeniu 2:1 - Hurkacz po raz pierwszy stanął przed tak dużą szansą, by przełamać Hiszpana. Miał aż dwie piłki, by tego dokonać. Udało się za drugim razem i Polak po raz pierwszy w tym meczu zdystansował rywala (3:1).
Następny gem również należał do niego (4:1). Reprezentant Polski wreszcie zaczął dyktować własne warunki, a Davidovich Fokina zaczął popełniać coraz więcej błędów.
Potem znów został przełamany, zrobiło się 5:1 i serwował Hurkacz. Ten zrobił to, co do niego należało i szybko zakończył drugiego seta (6:1). W meczu był remis 1:1.
W trzeciej odsłonie tego pojedynku DavidovichFokina nieco się otrząsnął i nie popełniał już tylu błędów, co w poprzedniej partii. Znów popisywał się efektownymi drop shotami, którymi imponował zwłaszcza w pierwszej partii. Wygrywał swoje podania, ale to samo robił też Hurkacz. Przy stanie 3:2 Hiszpan zdołał jednak go przełamać, wygrywając zdecydowanie najdłuższego gema tego spotkania (4:2).

Hurkacz znów wyglądał na zagubionego. Popełniał proste błędy, po których rywal jeszcze bardziej się nakręcał. Przy stanie 5:2 Polak serwował, ale nie przedłużył swoich szans na triumf w trzecim secie. Po grze na przewagi przegrał gema i seta 2:6. W tym momencie dzielił go tylko jeden set od odpadnięcia z US Open.
W czwartym secie niestety nic się nie zmieniło. Hurkacz grał po prostu źle. Davidovich Fokina szybko wypracował sobie dwupunktową zaliczkę. Potem - przy swoim serwisie - jeszcze powiększył przewagę - prowadził 3:0.
Potem Hurkacz poprosił o przerwę medyczną. Widać było, że ma problemy z prawym łokciem. Po chwili wrócił jednak do gry. Mało tego, wygrał pierwszego gema w tej partii.
Później znów triumfował rywal. 21-letni Hiszpan wyglądał zdecydowanie lepiej, przede wszystkim pod względem fizycznym. Hurkacz zdołał jeszcze urwać jednego gema, ale na tym się skończyło. Davidovich Fokina wygrał czwartego seta 6:2 i triumfował w całym meczu.
W trzeciej rundzie zagra ze zwycięzcą pary Cameron Norrie (76. ATP, Wielka Brytania) - Federico Coria (103., Argentyna).

Najlepszego występu nie będzie

Hurkacz odpadł z turnieju, choć wydawało się, że może osiągnąć największy sukces w historii swoich startów w Nowym Jorku.
W 2018 roku również odpadł w drugiej rundzie, a przed rokiem nie wygrał nawet pierwszego meczu.
Transmisje z US Open na antenie Eurosportu i w Eurosport Playerze.