Worek medali coraz cięższy. Wielki dzień Polaków w mistrzostwach Europy

Krzysztof Srogosz

Akt. 30/10/2023, 00:56 GMT+1

Kolejne 12 medali, w tym dwa złote, dorzucili do imponującego dorobku Polacy startujący w mistrzostwach Europy w taekwondo ITFU w Las Rozas de Madrid. Świetnie zaprezentował się 30-letni Mateusz Cieślak. W niedzielę ostatni dzień rywalizacji. Biało-Czerwoni mają szanse na kolejne miejsca na podium.

Polacy zdobyli kolejne medale w mistrzostwach Europy

Impreza w miejscowości leżącej kilkanaście kilometrów od stolicy rozpoczęła się w piątek. Polacy tego dnia zdobyli aż 35 medali, w tym siedem z najcenniejszego kruszcu. Najwięcej krążków powędrowało do juniorów, a prawdziwymi gwiazdami były taekwondzistki startujące w rywalizacji drużynowej. Trzy czteroosobowe zespoły Biało-Czerwonych stanęły na podium.
W sobotę do walki stanęli seniorzy oraz weterani. Ta pierwsza kategoria wiekowa w taekwondo ITFU jest w Polsce przeznaczona dla zawodników od 17. roku życia, ale podczas zmagań w Hiszpanii startują w niej tylko pełnoletni.

Mistrzostwa Europy w taekwondo

Wielka forma Cieślaka

Znakomicie zaprezentował się Cieślak. 30-latek w gronie seniorów zdobył złoty medal. W Hiszpanii zawodnik z Sieradza pełni także rolę trenera i w rywalizacji startują jego podopieczni. Brąz w tej kategorii powędrował do Maksymina Gałki.
Drugi medal podczas tej imprezy zdobyła Kinga Nowińska. Po piątkowym brązie w układach formalnych w sobotę okazała się najlepsza w teście siły.
To konkurencja polegająca na jak najskuteczniejszym rozbijaniu drewnianych desek w różnych technikach: ręcznych oraz nożnych. Za każdą złamaną dostaje się trzy, a za pękniętą - dwa punkty. Za jednym razem uderza się w trzy deski. 21-letnia Nowińska okazała się bezkonkurencyjna.

Po dwa medale Rojowskiego i Gmura

Kolejne medale seniorzy zdobyli w rywalizacji drużynowej. Drugi brąz w zespole wywalczył Jakub Gmur, który był także trzeci indywidualnie.
Również na trzecim miejscu zmagania zakończyli weterani, a więc zawodnicy powyżej 40. roku życia. W ich gronie z drugiego tego dnia krążka cieszył się Mateusz Rojowski. On wywalczył także brąz indywidualnie.
Po dwóch dniach reprezentacja Polski ma na koncie 47 medali. - Przed rozpoczęciem imprezy liczyłem na około 60. Ten wynik może być nawet lepszy - mówi eurosport.pl członek kadry trenerskiej reprezentacji Marek Wyka.
W niedzielę o tytuły mistrzów Europy będą starali się młodzicy i kadeci. Najmłodsi z Biało-Czerwonych mają po dziewięć lat. Łącznie wystąpi ich prawie czterdziestu i w większości będą liczyć się w walce o medale.