Szwedzi rozgoryczeni decyzją w sprawie igrzysk. "Nie chodzi tu o sport"

Znamy organizatora igrzysk olimpijskich w 2026 roku
Video: Eurosport Znamy organizatora igrzysk olimpijskich w 2026 rokuMediolan i Cortina d'Ampezzo zorganizują zimowe igrzyska olimpijskie 2026. Najważniejsza impreza czterolecia powróci do Italii po dwudziestu latach. Poprzednio, w 2006 roku, organizował ją Turyn.zobacz więcej wideo »Czerwcowe Wattsy cz. 1
Video: Eurosport Czerwcowe Wattsy cz. 1Najdziwniejsze i najśmieszniejsze momenty z różnych aren sportowych zmagań. Oto nowy odcinek Wattsów.zobacz więcej wideo »Czerwcowe Wattsy cz. 2
Video: Eurosport Czerwcowe Wattsy cz. 2Najdziwniejsze i najśmieszniejsze momenty z różnych aren sportowych zmagań. Oto nowy odcinek Wattsów.zobacz więcej wideo »Czerwcowe Wattsy cz. 3
Video: Eurosport Czerwcowe Wattsy cz. 3Najdziwniejsze i najśmieszniejsze momenty z różnych aren sportowych zmagań. Oto nowy odcinek Wattsów.zobacz więcej wideo »Czerwcowe Wattsy cz. 4
Video: Eurosport Czerwcowe Wattsy cz. 4Najdziwniejsze i najśmieszniejsze momenty z różnych aren sportowych zmagań. Oto nowy odcinek Wattsów.zobacz więcej wideo »Czerwcowe Wattsy cz. 5
Video: Eurosport Czerwcowe Wattsy cz. 5Najdziwniejsze i najśmieszniejsze momenty z różnych aren sportowych zmagań. Oto nowy odcinek Wattsów.zobacz więcej wideo »Czerwcowe Wattsy cz. 6
Video: Eurosport Czerwcowe Wattsy cz. 6Najdziwniejsze i najśmieszniejsze momenty z różnych aren sportowych zmagań. Oto nowy odcinek Wattsów.zobacz więcej wideo »Czerwcowe Wattsy cz. 7
Video: Eurosport Czerwcowe Wattsy cz. 7Najdziwniejsze i najśmieszniejsze momenty z różnych aren sportowych zmagań. Oto nowy odcinek Wattsów.zobacz więcej wideo »Czerwcowe Wattsy cz. 8
Video: Eurosport Czerwcowe Wattsy cz. 8Najdziwniejsze i najśmieszniejsze momenty z różnych aren sportowych zmagań. Oto nowy odcinek Wattsów.zobacz więcej wideo »
"Dziwna decyzja", "jesteśmy w piekle", "naprawdę szkoda" - brzmią pierwsze szwedzkie komentarze po odrzuceniu kandydatury Sztokholmu i Are do organizacji zimowych igrzysk olimpijskich w 2026 roku. Decyzją MKOl zawody zostały przyznane Mediolanowi i Cortinie d'Ampezzo.
"Jesteśmy krajem sportów zimowych, lecz nigdy nie mieliśmy zimowej olimpiady i staraliśmy się o nią po raz siódmy w ostatnich 41 latach" - podkreśliły wszystkie szwedzkie media.
"To jest niesprawiedliwe, ponieważ rywalem tym razem były Włochy, które były przecież gospodarzem już dwóch zimowych olimpiad, w 2006 roku w Turynie i w 1956 w Cortinie d'Ampezzo" - skomentował dziennik "Expressen".
Poparcie księżniczki
Media przypomniały, że Szwecja była gospodarzem letniej olimpiady w 1912 roku, a w 1956 z powodu australijskich restrykcji dotyczących wwozu zwierząt konkurencje jeździeckie zamiast w Melbourne rozegrane zostały w Sztokholmie.
Szwedzka delegacja, która przyjechała do Lozanny była bardzo silna. W jej składzie była następczyni tronu księżniczka Wiktoria oraz premier Stefan Loefven.
- W ten sposób chcieliśmy pokazać, że cały kraj na każdym poziomie chciał tych igrzysk. Naprawdę szkoda, ponieważ byliśmy bardzo dobrze przygotowani - powiedział Loefven.
"Dziwna decyzja"
- Uważam, że to co najmniej dziwna decyzja - powiedział minister rozwoju i współpracy międzynarodowej Peter Eriksson. Wyjaśnił, że jego zdaniem MKOl nie jest jeszcze przygotowany do organizacji olimpiady budżetowej z zerowym wkładem podatników. - Szkoda, bo my właśnie taki plan przygotowaliśmy i to dokładnie od A do Z - wyjaśnił.
Eriksson pogratulował też delegacji włoskiej w specyficzny sposób. - To my wyeliminowaliśmy was z piłkarskiego mundialu w Rosji, więc teraz jest 1:1 - skwitował.
"Decyzje podczas picia wina"
Sportowcy będący częścią delegacji też wypowiedzieli się krytycznie o decyzji MKOl. Były legendarny hokeista Peter Forsberg stwierdził, że jest wstrząśnięty, ponieważ podczas szwedzkiej prezentacji czterech członków MKOl spało. - Wszyscy to wiedzieli i pokazywali ich sobie, więc jak oni mogą w ogóle głosować - pytał rozgoryczony.
Były biegacz narciarski Anders Soedergren skomentował: "bez względu na prezentację i plany, widać że nie chodzi tu o sport, a decyzje i tak zapadają w kuluarach podczas podawania sobie rąk i picia dobrego wina".
Pomimo negatywnej dla Szwecji decyzji MKOl szwedzkie społeczeństwo - jak podkreślił dziennik "Aftonbladet" - nie jest zrozpaczone i w ankiecie gazety jednak aż 47 procent Szwedów przyznało, że są zadowoleni, ponieważ nie chcieli tych igrzysk. Z kolei 43 procent stwierdziło, że jest im przykro.