Sprint biathlonistek na mistrzostwach świata w Oestersund

08/03/2019, 16:09 GMT+1

Piątkowy sprint na 7,5 km był pierwszą szansą polskich biathlonistek na medal tegorocznych mistrzostw świata w Oestersund. Monika Hojnisz, Kinga Zbylut, Kamila Żuk i Magdalena Gwizdoń kompletnie jednak zawiodły. Ich forma biegowa i strzelecka nie napawa optymizmem przed kolejnymi startami. Sprint wygrała Słowaczka Anastazja Kuzmina. Transmisje z mistrzostw świata w Eurosporcie i w usłudze

Hojnisz jest w tym sezonie w najlepszej formie w karierze i zajmuje siódme miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Stawała już też na podium. Wysokie lokaty w zawodach zajmowały też Kinga Zbylut oraz Kamila Żuk. Nic dziwnego, że polscy kibice liczyli na dobry występ Polek.

Pudła na strzelnicy

Niestety, zawody nie ułożyły się po myśli Biało-Czerwonych. Na pierwszym strzelaniu nasza faworytka Hojnisz zaliczyła pudło przy czwartej próbie. Przez to musiała biec dodatkową rundę karną, o długości 150 metrów. I bez tego biegła ospale i nie znajdowała się w czołówce.
Z czasem Hojnisz zaczęła przyspieszać, ale do najlepszych ciągle brakowało cennych sekund. Do tego spudłowała także w pozycji stojącej i o dobrym miejscu na koniec zawodów można było zapomnieć.
Jej koleżanki także nie imponowały. Zbylut spudłowała już w pierwszej swojej próbie, a w kolejnej pomyliła się dwukrotnie. Żuk najpierw była bezbłędna, za to od początku zawodów niezbyt szybka na trasie (potem stojąc chybiła dwukrotnie). Z kolei Gwizdoń zaczęła od dwóch pudeł. Ich szanse na wysokie lokaty prysły bardzo szybko.

Bardzo słaby bieg

Ostatecznie Hojnisz uplasowała się na 34. miejscu, Żuk była 46., Gwizdoń 55., a Zbylut 66. To był bardzo słaby start Polek.
Pudła Biało-Czerwonych na strzelnicy na pewno są niepokojące. Znacznie gorzej, że wszystkie bardzo słabo pobiegły, a to miała być ich silna broń.

Nie licząc czasu strzelań i rund karnych, w całej stawce najszybsza była Denise Herrmann, która trasę pokonała w czasie 19:47,8. Do Niemki Polki straciły bardzo wiele. Ale nie tylko do niej. Hojnisz w klasyfikacji biegu zajęła 35 miejsce, z czasem 20:53,4. Żuk była 49. - 21:17,5, Gwizdoń 40. - 21:00,2, a Zbylut 64. - 21:40,5.

Gwiazda z pierwszym złotem MŚ

Mistrzostwo świata wywalczyła Słowaczka Anastazja Kuzmina, która co prawda raz spudłowała, ale bardzo szybko biegła. W mistrzostwach świata dotychczas w dorobku miała jedynie srebro w "mass starcie" (2009) i brąz w sprincie (2011).

W piątek trzykrotna mistrzyni olimpijska wyprzedziła o 9,5 s Ingrid Landmark Tandrevold, która odniosła największy sukces w karierze. Na strzelnicy Norweżka była bezbłędna, a jej dotychczasowym najlepszym osiągnięciem było zajęcie drugiego miejsca w zawodach Pucharu Świata w Ruhpolding w tym sezonie, w biegu ze startu wspólnego.
Trzecią lokatę zajęła Niemka Laura Dahlmeier, która zdominowała rywalizację w Hochfilzen przed dwoma laty. Wywalczyła tam pięć złotych medali i jeden srebrny. Ten piątkowy był jej 14. krążkiem MŚ w karierze.