Slalom mężczyzn w Chamonix: wynik i relacja. Narciarstwo alpejskie - Puchar Świata 2022/23

04/02/2023, 13:28 GMT+1

W ostatnim sprawdzianie przed MŚ w narciarstwie alpejskim doszło do sporej niespodzianki. Drugie miejsce w slalomie we francuskim Chamonix zajął mało znany AJ Ginnis, który został pierwszym Grekiem na podium Pucharu Świata. Wygrał Szwajcar Ramon Zenhaeusern, a trzeci był jego rodak Daniel Yule.

Po pierwszym przejeździe Zenhaeusern był drugi, przegrywając o 0,15 sekundy z mistrzem olimpijskim z Pekinu Clementem Noelem.
Reprezentant gospodarzy popełnił jednak błędy w drugim przejeździe, którego nie ukończył.
Najszybszy w drugiej próbie był 28-letni Ginnis, co dało mu awans z 23. miejsca na drugie, ale z Zenhaeusernem przegrał wyraźnie - o ponad sekundę. Na trzecim stopniu podium stanął kolejny Szwajcar Daniel Yule.

Wielkie wzruszenie

"Ginnis zaliczył przejazd życia" – powiedział komentujący zawody w Eurosporcie Rafał Głowacki.
Grek, który udzielał wywiadu na gorąco zaraz po swoim wielkim triumfie, miał łzy w oczach.
- To nieprawdopodobne. Mam 28 lat, mnóstwo kontuzji za sobą. Miałem sześć operacji i wiele chwil zwątpienia. Mój zespół pracował jednak bardzo ciężko, abym był w tym miejscu. W końcu zwróciło mi się to, na co harowałem - mówił szczęśliwy Ginnis.
Co ciekawe, alpejczyk jeszcze nie tak dawno reprezentował Stany Zjednoczone. Był dobrze zapowiadającym się juniorem, ale przed sezonem 2020/21 nie dostał odpowiedniego wsparcia finansowego i postanowił zmienić barwy. Jest pierwszym Grekiem, który stanął na podium Pucharu Świata. Zaczynał rywalizację z numerem 45.
Piotr Habdas wypadł z trasy w pierwszym przejeździe.
Był to ostatni pucharowy slalom przed mistrzostwami świata, które od poniedziałku będą rozgrywane w innych miejscowościach we Francji - Courchevel i Meribel. Transmisje z imprezy w Eurosporcie oraz Eurosporcie Extra w Playerze.