Puchar Świata w Soelden: Marta Bassino wygrała slalom gigant - narciarstwo alpejskie

17/10/2020, 13:01 GMT+2

Włoszka Marta Bassino wygrała w sobotę w austriackim Soelden slalom gigant inaugurujący sezon alpejskiego Pucharu Świata. Druga była broniąca trofeum z poprzedniego sezonu Federica Brignone. Na trzecim miejscu zawody ukończyła Czeszka Petra Vlhova, która w drugim przejeździe awansowała na podium z 10. pozycji.

Marta Bassino wygrała slalom gigant w Soelden

Z niełatwym zadaniem musiały się zmierzyć alpejki w inaugurującym sezon slalomie gigancie. Organizatorzy ustawili na stoku lodowca Rettenbach trudną technicznie trasę, z którą wiele zawodniczek miało problemy.
Trudności spotkały m.in. powracającą na narciarskie trasy po 19-miesięcznej przerwie Marynę Gąsienicę-Daniel. Jej siódmy start w Soelden nie przyniósł jednak przełomu. Podobnie jak we wszystkich poprzednich, Polka nie zakwalifikowała się do drugiego przejazdu. Z czasem 1.14,40 została sklasyfikowana na 45. miejscu.

Drugie zwycięstwo w karierze

Najlepsza po pierwszej rundzie okazała się Włoszka Bassino. Wyprzedziła o 0,58 s broniącą Kryształowej Kuli Brignone i o 0,92 s Norweżkę Minę Fuerst Holtmann.
Drugi przejazd najlepiej pokonała Vlhova, która z 10. miejsca awansowała na najniższy stopień podium. Włoszki nie pozwoliły jednak odebrać sobie inauguracyjnego dubletu. Najpierw bezbłędnie pojechała Brignone, a tuż za nią prowadzenie z pierwszego przejazdu obroniła Bassino. Rodaczkę wyprzedziła ostatecznie o 0,14 s. Nad Czeszką miała już 1,13 s przewagi.
24-letnia alpejka sięgnęła tym samym po drugie w karierze zwycięstwo w Pucharze Świata. W listopadzie 2019 roku wygrała zawody w slalomie gigancie w amerykańskim Killington.
Wyniki:
1. Marta Bassino (Włochy) 2.19,69 (1.09,54/1.10,15)
2. Federica Brignone (Włochy) 2.19,83 (1.10,12/1.09,71)
3. Petra Vlhova (Słowacja) 2.20,82 (1.11,56/1.09,26)
4. Michelle Gisin (Szwajcaria) 2.20,99 (1.10,72/1.10,27)
5. Mina Fuerst Holtmann (Norwegia) 2.21,44 (1.10,46/1.10,98)
6. Sofia Goggia (Włochy) 2.22,16 (1.11,30/1.10,86)
. Meta Hrovat (Słowenia) 2.22,16 (1.11,95/1.10,21)

Klasyfikacja generalna i slalomu giganta:

1. Marta Bassino (Włochy) 100 pkt
2. Federica Brignone (Włochy) 80
3. Petra Vlhova (Słowacja) 60
4. Michelle Gisin (Szwajcaria) 50
5. Mina Fuerst Holtmann (Norwegia) 45