Puchar Świata w narciarstwie alpejskim 2022/23. Kriechmayr wygrał zjazd w w Kitzbuehel. Wyniki i relacja z zawodów

20/01/2023, 15:52 GMT+1

Reprezentant gospodarzy 31-letni Vincent Kriechmayr wygrał w austriackim Kitzbuehel zjazd zaliczany do klasyfikacji alpejskiego Pucharu Świata. To jego piętnasty sukces w zawodach cyklu. W trakcie zawodów doszło do niecodziennej sytuacji dotyczącej transportu jednego z uczestników.

Puchar Świata w narciarstwie alpejskim na żywo w Eurosporcie i w Eurosporcie Extra w Playerze

Druga lokata w zawodach przypadła startującemu z 43. numerem Włochowi Florianowi Schiedererowi, który był wolniejszy o 0,23.

Na trzecim miejscu zjazd ukończył, ze stratą 0,31 s, Szwajcar Nils Hintermann. Kłopoty w trudnej widoczności mieli Norweg Aleksander Aamodt Kilde i Szwajcar Marco Odermatt.

Kriechmayer wygrywa w Kitzbuehel

Piątek był szczęśliwym dniem dla Kriechmayra. Odniósł trzecie zwycięstwo w sezonie i po raz 31 w karierze stanął na podium.

Niespodzianką jest także piąta lokata, dzielona razem z Włochem Dominkiem Paris, Norwega Adriana Smisetha Sejersteda, który startował z dalekim numerem, podobnie jak dalsze miejsce jego rodaka Aleksandra Aamodta Kilde, który pokonał trasę w 1.57,13 tracąc do zwycięzcy 0,97 co dało mu dopiero 16. lokatę.

Także z dalekim numerem ruszył na trasę Słoweniec Miha Hrobat. Nie przeszkodziło mu to w zajęciu siódmej lokaty, podzielonej z Amerykaninem Travisem Ganongiem.

Dopiero na 28. miejscu zjazd ukończył Szwajcar Beat Feuz, którego od Kriechmnayera dzieliło 1.42. Feuz triumfował przed rokiem w drugim zjeździe w Kitzbuehel. W pierwszym najlepszy był Aleksander Aamodt Kilde. Szwajcar z kolei był najlepszy w obu zjazdach w 2021 roku.

Helikopter z pomocą

Dwukrotnie na starcie piątkowego zjazdu stanął Julian Schuetter, bowiem jadący przed nim Norweg Henrik Roea miał upadek na końcowym odcinku trasy, kiedy Austriak już rozpoczął jazdę. Aby dać mu możliwość powtórzenia przejazdu, został przez organizatorów przewieziony na start helikopterem. To niecodzienna sytuacja, albowiem zazwyczaj zawodnik jest transportowany przy pomocy skutera śnieżnego lub do najbliższego wyciągu.
- Nie... To jest akcja zabrania zawodnika na start. Mają rozmach, co? - dziwił się komentator Eurosportu Marcin Szafrański - Dobra, czemu nie? - dodał po chwili.