Puchar Świata w narciarstwie alpejskim 2020/2021. Mathieu Faivre wygrał slalom gigant w Bansku

28/02/2021, 15:15 GMT+1

Mathieu Faivre najszybszy w slalomie gigancie, który w niedzielę odbył się w Bansku. Dla Francuza był to drugi triumf w zawodach Pucharu Świata w karierze. Pierwszy raz wygrał prawie pięć lat temu.

Mathieu Faivre

Faivre, który był liderem także na półmetku niedzielnych zmagań, wyprzedził Szwajcara Marco Odermatta o 0,75 s, a prowadzącego w klasyfikacji generalnej PŚ rodaka Alexisa Pinturault o 0,81.
29-letni alpejczyk prowadził także po pierwszym przejeździe w sobotnim gigancie, ale wówczas ostatecznie zajął drugie miejsce, a triumfował Filip Zubcic. W niedzielę Chorwat nie miał już tak udanego dnia. W połowie zmagań był dopiero 20., a po drugim, znacznie lepszym przejeździe awansował o sześć lokat.

Czekał prawie pięć lat

Faivre poprzednio z triumfu w pucharowych zawodach cieszył się 4 grudnia 2016 roku. Zwyciężył wówczas w tej samej konkurencji, co w niedzielę.
Ostatnie dwa tygodnie to przełom w jego karierze - w czterech startach za każdym razem stanął na podium. W niedawnych mistrzostwach świata wywalczył złoty medal w gigancie i slalomie równoległym.
W klasyfikacji generalnej PŚ Pinturault ma 210 punktów przewagi nad Odermattem, a do zakończenia sezonu pozostało dziewięć zawodów. Ci dwaj alpejczycy przewodzą także w klasyfikacji giganta - Francuz ma o 25 pkt więcej niż Szwajcar, a w kalendarzu są jeszcze dwa starty.