Puchar Świata w biathlonie. Wygrana Johannesa Thingnesa Boe w Pokljuce

23/01/2020, 18:56 GMT+1

Johannes Thingnes Boe wrócił po krótkiej przerwie na biathlonowe trasy i wygrał w Pokljuce w Słowenii bieg na 20 km zaliczany do Pucharu Świata. Norweg pokonał prowadzącego w klasyfikacji generalnej Martina Fourcade'a i drugiego z Francuzów Fabiena Claude'a. Polscy biathloniści zajęli dalekie miejsca.

Johannes Thingnes Boe

Norweg po raz ostatni startował w grudniu we francuskim Annecy i zrobił sobie przerwę w startach w Pucharze Świata. Ten czas poświęcił na przygotowania do mistrzostw świata oraz oczekując narodzin syna. Gustav przyszedł na świat przed kilkoma dniami, a mistrz olimpijski wrócił na trasy, akcentując swój powrót szóstą wygraną w sezonie.
Młodszy z braci Boe popisał się w czwartek bezbłędnym strzelaniem i kapitalnym biegiem, choć jego przewaga na mecie nad również bezbłędnie strzelającym Martinem Fourcade wyniosła tylko 11,4 s. Trzeci, również z niewielką stratą i zerowym saldem na strzelnicy, był Fabien Claude, który do zwycięzcy stracił 25,6 s.

Francuzi okupują klasyfikację generalną

Nieobecność Johannesa Boe w kilku zawodach cyklu wykorzystali Francuzi, którzy przejęli panowanie w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Prowadzi Fourcade, który wyprzedza o 89 punktów Quentina Fillona Mailleta oraz o 106 Simona Desthieuxa. Czwartkowy triumfator plasuje się na czwartej pozycji, a od lidera dzieli go 127 punktów.
Polscy biathloniści w Pokljuce zajęli dalekie pozycje. Najlepszy z trójki Biało-Czerwonych Łukasz Szczurek sklasyfikowany został na 66. miejscu. Andrzej Nędza-Kubiniec był 87., natomiast Grzegorz Guzik 89. Startowało 109 zawodników.
W piątek w Pokljuce zostanie rozegrany bieg na 15 km kobiet. W sobotę odbędą się biegi sztafet mieszanych, a w niedzielę biegi masowe.
Relacje z wszystkich zawodów biathlonowego Pucharu Świata w Eurosporcie i Eurosport Playerze.
Wyniki biegu na 20 km:1. Johannes Thingnes Boe (Norwegia) 47.54,3 (0)
2. Martin Fourcade (Francja) strata 11,4 (0)