Szwedki rządziły w sprincie

21/01/2023, 15:53 GMT+1

Szwedki Jonna Sundling, Maja Dahlqvist i Emma Ribom stanęły na podium sprintu techniką dowolną w zawodach Pucharu Świata w biegach narciarskich w Livingo. Wśród mężczyzn najlepszy był Norweg Johannes Klaebo.

Sundling triumfowała czasem 2.45,70 przed Dahlqvist (strata 1,05) i Ribom (1,30). Dalsze miejsca w finale zajęły Szwajcarka Nadine Faehndrich, Szwedka Linn Svahn i Amerykanka Julia Kern. Polki nie startowały.
W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata prowadzi Norweżka Tiril Udnes Weng - 1447 pkt przed Szwedką Fridą Karlsson (1160) oraz Finką Kerttu Niskanen (1019). Najlepsza z Polek Izabela Marcisz ma 83 pkt i jest 76. Monika Skinder z dorobkiem 70 pkt zajmuje 84. miejsce.

Klaebo bezkonkurencyjny

Klaebo w finale uzyskał czas 2.28,38. Drugi Francuz Richard Jouve był wolniejszy o 0,35 s. Trzecie miejsce ze stratą 1,44 zajął Szwajcar Janik Riebli. Tuż za podium uplasował się Paal Golberg z Norwegii, a kolejne lokaty wywalczyli Szwajcar Valerio Grond i Francuz Renaud Jay.

Polacy startowali w drugim ćwierćfinale. Staręga był czwarty, a Bury zajął piąte miejsce. Biało-Czerwoni nie awansowali do półfinałów. Staręga został sklasyfikowany na 20. pozycji, zaś Bury był 23.

Klaebo powiększył przewagę nad rywalami w klasyfikacji PŚ - ma 1379 pkt. Drugi jest jego rodak Golberg (1314), a trzeci Włoch Federico Pellegrino (1057). Najwyżej z Polaków, na 35. pozycji, sklasyfikowany jest Dominik Bury (252 pkt).
W niedzielę w Livigno zostaną rozegrane sprinty drużynowe techniką dowolną.