Puchar Świata w biathlonie 2021/22: Magdalena Gwizdoń ustanowiła rekord wszech czasów

11/03/2022, 15:11 GMT+1

Francuzka Julia Simon wygrała w estońskiej Otepaeae biathlonowy bieg sprinterski na 7,5 km. Była o 11 s szybsza od Niemki Vanessy Voigt i o 12,8 s od Norweżki Karoline Offigstat Knotten. Pierwszy w tym sezonie występ w zawodach Pucharu Świata zaliczyła Magdalena Gwizdoń. Zainaugurowała tym samym swój 27. sezon w cyklu, ustanawiając pod tym względem rekord wszech czasów.

Magdalena Gwizdoń ma już na koncie 27 sezonów startów w Pucharze Świata

Z polskich zawodniczek najlepiej spisała się Monika Hojnisz-Staręga, która na trasie w Otepaeae uzyskała 18. rezultat, raz pudłując na strzelnicy. Kamila Żuk, Anna Mąka i Gwizdoń zajęły dalsze, niepunktowane pozycje.

Gwizdoń przeszła do historii

Mimo to właśnie na ostatnią ze startujących w piątek Polek były skierowane oczy biathlonowego świata. Był to nie tylko jej 530. start w zawodach Pucharu Świata, a równocześnie początek 27. sezonu startów w najważniejszym biathlonowym cyklu. Żaden przedstawiciel tego sportu nie startował w Pucharze Świata tak długo.
Dotychczas rekord startów w pucharowym cyklu należał do Norwega Ole Einara Bjoerndalena, który zakończył karierę po 26 latach w Pucharze Świata.
42-letnia Gwizdoń w piątek spudłowała trzykrotnie i ostatecznie uplasowała się na 66. miejscu.

W niedzielę rywalizacja sztafet

Zawody wygrała Simon, dla której był to pierwszy indywidualny triumf w kończącym się sezonie. Wcześniej dwukrotnie stawała na najwyższym podium Pucharu Świata w rywalizacji sztafet.
W Otepaeae nie zaplanowano rywalizacji w biegu pościgowym, która zazwyczaj następuje po sprincie. 30 najlepszych zawodniczek wystartuje w sobotę w biegu masowym na 12,5 km (w tym Hojnisz-Staręga). Na niedzielę zaplanowano rywalizacje sztafet mieszanych.