PŚ w łyżwiarstwie szybkim. Karolina Bosiek piąta

24/11/2018, 12:19 GMT+1

Dobre wiadomości napłynęły z japońskiego Tomakomai. Niezwykle utalentowana Karolina Bosiek zajęła wysokie piąte miejsce w biegu ze startu wspólnego w zawodach Pucharu Świata w łyżwiarstwie szybkim.

Bosiek to jedna z największych nadziei polskich panczenów. Zawodniczka z Tomaszowa Mazowieckiego debiutowała w Pucharze Świata w grudniu 2016 roku, dwa miesiące przed 17. urodzinami. W holenderskim Heerenveen startowała na dystansie 5000 metrów. Wprawdzie zajęła 19. miejsce, ale wynikiem 7.38,47 ustanowiła rekord życiowy.

Widoczny postęp

Tydzień temu w Obihiro osiemnastoletnia Polka była w finale ostatnia - 24., a tym razem spisała się rewelacyjnie. Czas 8:53.420 pozwolił uplasować się naszej zawodniczce na piątym miejscu w biegu ze startu wspólnego.
Sobotnią rywalizację wygrała Bo-Reum Kim z Korei Południowej. Triumfatorka wyprzedziła Włoszkę Francescę Lollobrigidę, Kanadyjkę Ivanie Blondin, Japonkę Ayano Sato i Bosiek.

Pozostali Biało-Czerwoni plasowali się w sobotę najwyżej w drugiej dziesiątce. Na dystansie 1500 m Natalia Czerwonka była 13., a Bosiek 14. Wygrała Holenderka Ireen Wuest.

Na 500 m po raz czwarty z rzędu w tym sezonie najlepsza była Japonka Nao Kodaira. Kaja Ziomek w piątek zwyciężyła w grupie B, a w sobotę w elicie sklasyfikowana została na 16. miejscu.

Panowie słabiej

W sprincie mężczyzn Artur Waś zajął 18. lokatę, a triumfował Japończyk Tatsuya Shinhama. W słabszej grupie B Artur Nogal był piąty, a Piotr Michalski dziewiąty. Na 1500 m zwyciężył Holender Kjeld Nuis, a mistrz olimpijski z Soczi Zbigniew Bródka uplasował się na 17. pozycji.

Polskich panczenistów nie było w finale biegu masowego. W półfinale odpadli Marcin Bachanek i Bródka. W tej konkurencji na najwyższym stopniu podium stanął Białorusin Witalij Michajłow.

Zawody na odkrytym torze w Tomakomai potrwają do niedzieli. W dniach 7-9 grudnia światowa czołówka rywalizować będzie o pucharowe punkty w Tomaszowie Mazowieckim.