Oberstdorf 2021: Jonna Sundling i Johannes Hoesflot Klaebo mistrzami świata - biegi narciarskie

25/02/2021, 14:26 GMT+1

Szwedka Jonna Sundling i Norweg Johannes Hoesflot Klaebo zdobyli złote medale mistrzostw świata w sprincie techniką klasyczną. W Oberstdorfie nie poradzili sobie reprezentanci Polski, którzy odpadli w eliminacjach.

Sundling wygrała wyraźnie, z ponaddwusekundową przewagą, ale walka o srebrny medal była zażarta. Ostatecznie drugą pozycję wywalczyła Norweżka Maiken Caspersen Falla, a zaledwie 0,03 s za nią finiszowała Słowenka Anamarija Lampic.
To największy sukces w karierze 26-letniej Sundling, która do tej pory zdobywała medale jedynie na imprezach juniorskich. W dorobku ma też trzy zwycięstwa w Pucharze Świata.

Norwegowie zdeklasowali konkurencję

W rywalizacji mężczyzn Norwegowie zajęli wszystkie miejsca na podium. Drugi był Erik Valnes, który do Klaebo stracił 0,66 s, a trzeci Haavard Solaas Taugboel - 0,80 s straty.
Reprezentanci Norwegii z powodu obaw przed zakażeniem koronawirusem unikali startów w Pucharze Świata i skupiali się na treningach w kraju. Brak rywalizacji im nie zaszkodził.
- To był bardzo wymagający sezon. Podjęliśmy wiele decyzji, które miały nam zapewnić najwyższą formę właśnie podczas mistrzostw. To zwycięstwo smakuje więc wyjątkowo dobrze - powiedział Klaebo na antenie norweskiej telewizji.
24-letni biegacz narciarski stanął na najwyższym stopniu podium MŚ po raz czwarty. Dwa lata temu w Seefeld triumfował w sprincie indywidualnym, sprincie drużynowym oraz w sztafecie.

Polacy nie przebrnęli eliminacji

Z Polaków najbliżej występu w ćwierćfinale była Monika Skinder, która w eliminacjach uplasowała się na 31. pozycji, podczas gdy awans dawała lokata w czołowej "30". 42. miejsce zajęła Izabela Marcisz, 48. - Karolina Kaleta, a 71. - Karolina Kukuczka. Wśród mężczyzn 33. był Maciej Staręga, a 46. - Kamil Bury.