Narciarstwo alpejskie Kitzbuehel 2022: wyniki i relacja - Puchar Świata

21/01/2022, 14:24 GMT+1

Silny wiatr utrudnił rozegranie piątkowych zawodów alpejskiego Pucharu Świata w Kitzbuehel. Ostatecznie trasa zjazdu została skrócona. Wygrał Norweg Aleksander Aamodt Kilde, jednak bohaterami dnia byli Francuzi.

Drugie miejsce ze stratą 0,42 s zajął Johan Clarey, a trzecie niespodziewanie jego rodak Blaise Giezendanner - strata 0,63 s, który miał 43. numer startowy.
29-letni Kilde odniósł 11. pucharowe zwycięstwo, w tym piąte w zjeździe. Pozostałe w triumfy święcił w supergigancie. Dzięki wygranej Norweg awansował na pozycję lidera w klasyfikacji generalnej zjazdu.

Francuz napisał historię

Natomiast 41-letni Clarey jest najstarszym zawodnikiem, który stanął na podium zawodów Pucharu Świata. Francuz po raz dziewiąty znalazł się w najlepszej trójce, 12 lat po pierwszym takim osiągnięciu. Choć nigdy odniósł zwycięstwa, to w Kitzbuehel stanął na podium po raz czwarty.
Z kolei 30-letni Giezendanner odniósł największy sukces w karierze. Dotychczas jego najlepszym wynikiem uzyskanym w PŚ było ósme miejsce w supergigancie w Jeongseon w 2016 roku.
Szwajcar Beat Feuz, który dwa razy był na tej trasie najszybszy w ubiegłym sezonie, tym razem zajął ósme miejsce.
Liderem w klasyfikacji generalnej PŚ pozostał jego rodak Marco Odermatt, który w piątek był piąty ze stratą 0,78 s. Odermatt ma 335 pkt przewagi nad Kilde.
W sobotę alpejczycy będą rywalizować w slalomie, a w niedzielę ponownie w zjeździe.