Monika Hojnisz druga w Pucharze Świata w Pokljuce

06/12/2018, 14:39 GMT+1

To się nazywa doskonały start sezonu. Biathlonistka Monika Hojnisz zajęła drugie miejsce w biegu indywidualnym na 15 km w Pucharze Świata w słoweńskiej Pokljuce. Wygrała Ukrainka Julia Dżyma, która pokonała Polkę o 5,9 s. Trzecia lokata dla Czeszki Markety Davidovej.

To największy sukces Hojnisz w karierze. W sezonie 2012/13 zajęła trzecią lokatę na mistrzostwach świata w Novym Mescie w biegu ze startu wspólnego. Z kolei Dżyma po raz pierwszy w karierze wygrała w zawodach Pucharu Świata.

Trening na sucho

Zgodnie z przewidywaniami trenerka Nadia Biełowa w czwartek zdecydowała się wystawić Hojnisz, Magdalenę Gwizdoń, Kingę Zbylut i Kamilę Żuk. Ostatnia z wymienionych, z powodu złego stanu zdrowia, nie wystartowała w niedzielę w biegu sztafetowym.

Bohaterką polskiej ekipy została Hojnisz. W wywiadzie dla serwisu biathlon.pl Polka wyznała, że miała problemy z postawą w stójce i z tego powodu spędziła "dodatkowe godziny, trenując na sucho w pomieszczeniach, poza strzelnicą". Jak się okazało, była to słuszna decyzja, a rady Biełowej bardzo pomogły Polce, co było widać już w sezonie letnim.

Idealny start

W Pokljuce po dwóch strzelaniach na prowadzeniu była Szwedka Hanna Oeberg, ale po
trzeciej wizycie na strzelnicy na pierwsze miejsce wyszła Hojnisz, która miała 0,5 s przewagi nad Czeszką Davidovą. Wtedy stało się jasne, że tego dnia Polka może uplasować się bardzo wysoko.

Niestety w ostatniej serii zawodniczka AZS-AWF Katowice pomyliła się na strzelnicy w pierwszej próbie i dostała karną minutę. Od tej pory wszystko zależało od rywalek.

Nerwowo do końca

Pod koniec rywalizacji stało się jasne, że Polkę mogły wyprzedzić tylko Davidova i Dżyma. Ostatecznie z czasem 43:06,6 triumfowała biathlonistka z Ukrainy, a Hojnisz uplasowała się na drugim miejscu ze stratą 5,9 s.
Jeszcze zanim Polka stanęła na podium Hojnisz nie sprawiała wrażenia zadowolonej, ale później uśmiech pojawił się na jej twarzy. Nic dziwnego - nigdy wcześniej nie zajęła drugiego miejsca w zawodach Pucharu Świata.
Inne Biało-Czerwone nie zachwyciły. Kinga Zbylut w czwartek zajęła 57. miejsce, Magdalena Gwizdoń uplasowała się o dwie pozycje niżej, a Kamila Żuk była 90.