Mistrzostwa świata w hokeju na lodzie. Finlandia - Kanada: wynik i relacja

29/05/2022, 21:59 GMT+2

Drużyna Finlandii po raz czwarty w historii wywalczyła mistrzostwo świata w hokeju na lodzie. W rozegranym w Tampere meczu finałowym Suomi pokonali po dogrywce Kanadyjczyków 4:3. To ich kolejny ogromny sukces po mistrzostwie olimpijskim z Pekinu.

W finale długo obrona dominowała nad atakiem. Pierwszą bramkę strzelili Kanadyjczycy dopiero w czwartej minucie drugiej tercji, a jej autorem był Dylan Cozens.

Zacięta walka w finale

Emocje zaczęły się na dobre w ostatniej odsłonie spotkania. Hokeiści obu zespołów przyspieszyli tempo i poprawili skuteczność. Jako pierwsi uderzyli Finowie, którzy w ciągu dziesięciu minut strzelili trzy bramki. Dwa razy trafił Mikael Granlund i raz Joel Armia.
Ekipa Klonowego Liścia miała zaledwie sześć minut, by doprowadzić do remisu i dokonała tego. Najpierw trafił Zach Whitecloud, a następnie Maxime Comtois. Kanadyjczycy nie poszli jednak za ciosem.
Zwycięską bramkę w siódmej minucie dogrywki zdobył Sakari Manninen. Gospodarze grali w tym momencie w przewadze liczebnej, ponieważ na ławkę kar powędrował Thomas Chabot za zahaczanie rywala.

Sukcesy Finów

Wcześniej Finowie byli mistrzami świata w roku 1995, 2011 i 2019. W ostatnim czasie to kolejny wielki triumf ekipy Suomi. Drużyna prowadzona przez Jukkę Jalonena w lutym tego roku triumfowała w igrzyskach olimpijskich w Pekinie.
W spotkaniu MŚ o trzecie miejsce Czechy wygrały z USA 8:4. Nasi południowi sąsiedzi po dwóch tercjach przegrywali 2:3, ale w ostatniej rozgromili rywali 6:1.

Wynik finału:

Finlandia - Kanada 4:3 po dogr. (0:0, 0:1, 3:2, 1:0).

Bramki: dla Finlandii - Mikael Granlund (45, 46), Joel Armia (55), Sakari Manninen (67); dla Kanady - Dylan Cozens (25), Zach Whitecloud (58), Maxime Comtois (59).

Kary: Finlandia - 4; Kanada - 10 minut. Widzów: 11 487.
Autor: dasz/łup / Źródło: eurosport.pl, PAP