Mistrzostwa świata w hokeju na lodzie 2021. Kanada - Finlandia: wynik finału i relacja - hokej

06/06/2021, 20:46 GMT+2

Reprezentacja Kanady po raz 27. została mistrzem świata w hokeju na lodzie. W finale rozgrywanego w Rydze turnieju pokonała po dogrywce Finlandię 3:2. Brąz wywalczyli Amerykanie, którzy w niedzielnym meczu o trzecie miejsce rozbili Niemców 6:1.

Hokeiści z Kraju Klonowego Liścia cudem dostali się do fazy pucharowej mistrzostw, ale gdy się już tam znaleźli, nie mieli sobie równych. Kluczowe okazało się dołączenie do reprezentacji w trakcie mistrzostw Andrew Mangiapane'a, który odmienił jej oblicze w ofensywie, zgarniając nagrodę dla MVP turnieju.
W ćwierćfinale Kanada pokonała po dogrywce Rosję 2:1, a w półfinale 4:2 Stany Zjednoczone.

Dwukrotnie odrabiali stratę

W niedzielnym meczu o złoto dwukrotnie prowadzenie obejmowali Finowie. Po pierwszej tercji prowadzili z przewagą gola, w 9. minucie wynik otworzył Mikael Ruohomaa. Do remisu w drugiej odsłonie doprowadził Max Comtois (25. min.), a w ostatniej bramki zdobyli Petteri Lindbohm (46. min.) i Adam Henrique (53. min).
Regulaminowy czas gry zakończył się remisem 2:2 i o losach finału zadecydować musiała dogrywka. Podobnie jak cały mecz, była niezwykle wyrównana. Złotego gola dla Kanadyjczyków strzelił w 67. minucie Nick Paul.
Hokeiści z Kraju Klonowego Liścia zrewanżowali się tym samym Finlandii za porażkę w finale poprzednich mistrzostw świata (2019). W 2020 roku ze względu na pandemię COVID-19 turnieju w Szwajcarii nie rozegrano.
Dla Kanady to już 27. złoty medal czempionatu. Takim osiągnięciem nie może pochwalić się żadna inna reprezentacja. Na koncie ma też 15 srebrnych i dziewięć brązowych krążków.
Kanada - Finlandia 3:2 po dogr. (1:0, 0:1, 1:1 - 1:0)
Bramki: dla Kanady - Max Comtois (25), Adam Henrique (53), Nick Paul (67); dla Finlandii - Mikael Ruohomaa (9), Petteri Lindbohm Petteri Lindbohm (46).
Strzały: Kanada - 26; Finlandia – 31.
Kary: Kanada - 30; Finlandia - 6 minut.
Autor: br / Źródło: eurosport.pl