Mistrzostwa świata w biathlonie. Monika Hojnisz-Staręga bez medalu w biegu na 15 km

18/02/2020, 14:37 GMT+1

To była ostatnia polska szansa dla polskich biathlonistek na zdobycie w Anterselvie medalu mistrzostw świata w konkurencji indywidualnej. I chociaż Monika Hojnisz-Staręga zrobiła nadzieję swoim występem w biegu na 15 km, to ostatecznie uplasowała się poza podium, na szóstym miejscu.

28. miejsce w sprincie i 26. w biegu na dochodzenie - tak dotychczas w Południowym Tyrolu podczas biathlonowych mistrzostw świata radziła sobie Hojnisz-Staręga.
Przed wtorkowym startem na 15 km były powody, by wiązać nadzieje z występem czołowej polskiej zawodniczki. Najlepszy wynik w karierze w Pucharze Świata - drugie miejsce - osiągnęła właśnie w biegu na 15 km, a w igrzyskach olimpijskich w Pjongczangu była w tej konkurencji szósta. W 2012 roku została też wicemistrzynią świata juniorek.

Rozbudziła apetyt

Prognozy potwierdziły się. Na półmetku Hojnisz-Staręga prowadziła. Świetne bieganie w połączeniu z trzema bezbłędnymi występami na strzelnicy kazały widzieć Polkę w czołówce. Miała 15 na 15!

Dopiero podczas czwartego pobytu na strzelnicy dwukrotnie spudłowała, w 19. i 20. tego dnia próbie. To przekreśliło jej szanse na medal, bo każde pudło oznaczało dodatkową minutą doliczoną do końcowego czasu. Jedno pudło mniej oznaczałoby pewny krążek.
Najlepsza okazała się Włoszka Dorothea Wierer i to do reprezentantki gospodarzy powędrował złoty krążek. Druga była Niemka Vanessa Hinz, a trzecie miejsce zajęła Norweżka Marte Olsbu Roeiseland.
Dzięki dobremu wynikowi Hojnisz-Staręga zapewniła sobie udział w niedzielnym biegu ze startu wspólnego.
Z Biało-Czerwonych we wtorek wystartowały również Kamila Żuk, Kinga Zbylut i Joanna Jakieła, ale zajęły odległe miejsca. Ta pierwsza zaliczyła aż dziesięć pudeł na strzelnicy.
Mężczyźni rywalizować będą w środę na dystansie 20 km.