Mistrzostwa świata Dywizji 1B. Polska - Estonia: wynik meczu i relacja - Hokej na lodzie

26/04/2022, 20:40 GMT+2

Reprezentacja Polski pokonała Estonię 3:0 (1:0, 1:0, 1:0) w swoim pierwszym meczu mistrzostw świata Dywizji 1B w hokeju na lodzie. W spotkaniu rozgrywanym w Tychach bramki dla Biało-Czerwonych zdobywali kolejno: Kamil Wałęga, Paweł Zygmunt oraz Filip Komorski.

Estończycy wydawali się dla Biało-Czerwonych łatwym rywalem na otwarcie turnieju, zważywszy na statystykę wcześniejszych spotkań (16 wygranych Polaków na 18 meczów). Gości poprowadził dobrze znający polską ekstraligę Fin Jussi Tupamaki, który w minionym sezonie pracował w KH Enerdze Toruń.

Gol w każdej tercji

Zgodnie z przewidywaniami gospodarze w pierwszej tercji częściej byli w natarciu, ale udokumentowali to tylko jednym golem. W 13. minucie Kamil Wałęga przejął krążek przed bramką rywala i mocnym uderzeniem nie dał szans golkiperowi.

Na trybunach daleko było do kompletu publiczności, tym niemniej kibice starali się wesprzeć hokeistów. Od czasu do czasu z dopingiem przebijali się sympatycy ekipy gości. I nawet się ucieszyli z wyrównania, tyle że sędzia wcześniej sygnalizował spalonego.
Dużo więcej działo się przed bramką Estonii, czego efektem było trafienie Pawła Zygmunta, po sprytnym wycofaniu krążka przez Patryka Wronkę.
Nadzieje rywali na ewentualne doprowadzenie do dogrywki znacząco zmalały w 46. minucie, kiedy Filip Komorski potężnym uderzeniem strzelił trzeciego gola. Zasłonięty bramkarz gości mógł tylko wyjąć krążek z siatki.
Później Biało-Czerwoni musieli trzykrotnie przetrwać grę w osłabieniu, kiedy oblegana była bramka Johna Murraya. Ostatecznie nie dali sobie strzelić ani jednego gola i mogli się cieszyć z wygranej.

Japonia pierwszym liderem

We wcześniejszym wtorkowym meczu mistrzostw Japonia wygrała z Serbią 8:0 (2:0, 5:0, 1:0). W kolejnych spotkaniach rywalami Polaków będą ekipy Ukrainy, Serbii i Japonii. Najlepszy zespół awansuje do Dywizji 1A, a ostatni zostanie zdegradowany.
Pierwotnie turniej miał odbyć się w katowickim Spodku, ale ostatecznie - z powodów finansowych - został przeniesiony na mniejsze lodowisko w Tychach.
Polscy hokeiści na poprzednich MŚ Dywizji 1B w estońskim Tallinnie w 2019 roku zaprzepaścili szansę na awans, przegrywając po dogrywce z Rumunią 2:3 i zajmując tylko drugie miejsce.
Polska - Estonia 3:0 (1:0, 1:0, 1:0).
Bramki: 1:0 Kamil Wałęga (13), 2:0 Paweł Zygmunt (30), 3:0 Filip Komorski (46).
Kary: Polska - 8 minut; Estonia - 4 minuty. Widzów: 808.
Polska: John Murray – Bartosz Ciura, Mateusz Bryk, Patryk Wronka, Dominik Paś, Paweł Zygmunt – Arkadiusz Kostek, Kamil Górny, Kamil Wałęga, Alan Łyszczarczyk, Krystian Dziubiński – Patryk Wajda, Maciej Kruczek, Mateusz Michalski, Bartłomiej Jeziorski, Filip Komorski, oraz Oskar Jaśkiewicz, Mateusz Gościński, Filip Starzyński, Jakub Bukowski.
Estonia: Henrik-Villem Koitmaa – Lauri Lahesalu, Eduard Slessarevski, Robert Arrak, Robert Rooba, Kristjan Kombe – Aleksandr Ossipov, Daniil Kulincev, Nikita Puzakov, Aleksiej Sibircev, Vadim Vasjonkin – Saveli Novikov, Silver Kerna, Fabian Hast, Kevin Parras, Andre Linde – oraz Patrick Kookmaa, Andrei Rozinko, Kristofer Jogi, Marcus Appelberg, Kaspar Klaus Jogi.