Martin Bajcicak trenerem polskich biegaczek narciarskich - Biegi narciarskie

22/04/2020, 11:10 GMT+2

Sekretarz Polskiego Związku Narciarstwa Jan Winkiel podał, że nowym trenerem polskich biegaczek narciarskich został Słowak Martin Bajcicak. - Umowa ma obwiązywać przez dwa najbliższe sezony - oznajmił.

Martin Bajcicak

43-letni Bajcicak to były biegacz, którego największym sukcesem jest zwycięstwo w zawodach Pucharu Świata w niemieckiem Reit im Winkl w 2005 roku. Ostatnio trenował słowackie biathlonistki, siostry Paulinę i Ivonę Fialkove. Dobre wyniki osiągała Paulina, która w sezonie 2018/19 zajęła szóste miejsce w klasyfikacji generalnej.
- Martina polecili nam trener Aleksander Wierietielny i Justyna Kowalczyk. Uznaliśmy, że to rzeczywiście bardzo dobra kandydatura - zdradził Winkiel.

Wierietielny na emeryturze

Kowalczyk nie będzie asystentką Bajcicaka, ale ma z nim współpracować.
Wierietielny z polskimi biegami narciarskimi związany był od 2000 roku. Szybko skupił się na pracy z Kowalczyk, z którą osiągnął wielkie sukcesy. Zawodniczka z Kasiny Wielkiej pod jego wodzą zdobyła pięć medali olimpijskich, w tym dwa złote. Ośmiokrotnie stanęła na podium mistrzostw świata, dwa razy na najwyższym stopniu. Na koncie ma także cztery Kryształowe Kule za triumf w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.
Dwa lata temu duet Wierietielny - Kowalczyk objął młodą grupę biegaczek. W zakończonych 8 marca mistrzostwach świata juniorów w Oberwiesenthal Izabela Marcisz zdobyła trzy medale - dwa srebrne i jeden brązowy.
Niedawno Wierietielny zdecydował się przejść na emeryturę.
Autor: fira / Źródło: eurosport.pl, PAP