Norwegowie rządzili u siebie w sprincie. Życiowy sukces Kamila Burego

22/02/2020, 16:25 GMT+1

Sprinterski popis reprezentantów Norwegii w Trondheim, piątym etapie cyklu Ski Tour zaliczanego do pucharu Świata. Zarówno u pań, jak i u panów wygrali gospodarze. Życiowy sukces odniósł Kamil Bury, który zajął 16. miejsce.

To najlepszy wynik Burego w karierze. Dotychczas jego najlepszą lokatą w zawodach Pucharu Świata było 27. miejsce.

Ski Tour to nowość w pucharowym kalendarzu, skandynawski odpowiednik rozgrywanego na przełomie roku Tour de Ski. Łącznie na klasyfikację cyklu złożą się wyniki sześciu etapów, z których czwarty to był 38-kilometrowy odcinek między Storlien w Szwecji i Meraeker w Norwegii.

Wśród mężczyzn niespodzianki nie było i zwyciężył Klaebo, dla którego było to 31. zwycięstwo w karierze. Lepszym bilansem mogą pochwalić się tylko dwaj zawodnicy w historii - również Norwegowie Bjoern Daehlie (46) i Petter Northug (32). W finale wystąpiło pięciu Norwegów, a stawkę uzupełnił Włoch Federico Pellegrino.

Już w eliminacjach odpadli Dominik Bury i Maciej Staręga.

Liderem klasyfikacji generalnej Pucharu Świata pozostaje Rosjanin Aleksander Bolszunow, który w sobotę upadł w półfinale.

Koniec passy Johaug

U kobiet skończyła się wyborna pasa Therese Johaug. Norweżka wygrała pięć ostatnich biegów, w sobotę musiała zadowolić się półfinałem i dziewiątym miejscem na koniec.

Bezkonkurencyjna okazała się jej koleżanka z kadry, specjalistka od sprintów Maiken Caspersen Falla. To jej pierwsze zwycięstwo od trzech miesięcy, od pierwszych zawodów w Ruce.

- W końcu! Nie straciłam wiary w siebie, choć ostatnio mi nie szło. Mam nadzieję, że zła karta się odwróciła - przyznała na mecie.

W klasyfikacji generalnej PŚ u pań rządzi Johaug, która ma bardzo dużą przewagę nad swą rodaczką Heidi Weng.