Kilde wygrał zawody supergiganta w Saalbach-Hinterglemm - narciarstwo alpejskie - Puchar Świata

14/02/2020, 16:49 GMT+1

Aż trzy powody do radości miał w piątek norweski alpejczyk Aleksander Aamodt Kilde. Wygrał supergigant w austriackim Saalbach-Hinterglemm, obejmując tym samym prowadzenie zarówno w klasyfikacji supergiganta, jak i w całym cyklu Pucharu Świata. Drugie miejsce zajął Szwajcar Mauro Caviezel, a trzeci był Niemiec Thomas Dressen.

27-letni Kilde od kilku lat zalicza się do światowej czołówki, ale odniósł dopiero czwarte pucharowe zwycięstwo w karierze. W bieżącym sezonie zwyciężył po raz pierwszy. Caviezela wyprzedził o 0,15 s, a Dressena, który triumfował w czwartkowym zjeździe, o 0,31 s.

Nowy lider Pucharu Świata

Dzięki piątkowemu sukcesowi Kilde objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej PŚ. O 79 punktów wyprzedza specjalizującego się w konkurencjach technicznych swojego rodaka Henrika Kristoffersena, który w Saalbach-Hinterglemm nie startował.
Z kolei w klasyfikacji supergiganta o 51 punktów jest lepszy od drugiego w piątek Caviezela. Dotychczasowy lider tej konkurencji Austriak Matthias Mayer wypadł z trasy i spadł na czwarte miejsce.

Niespodziewane zawody

Zawody w Saalbach-Hinterglemm nie były pierwotnie przewidziane w kalendarzu PŚ w tym sezonie. Pojawiły się w nim w styczniu, gdy zdecydowano, że zastąpią planowaną na 15-16 lutego próbę tras olimpijskich w chińskim Yanqing. Trzeba było ją jednak odwołać ze względu na epidemię koronawirusa.
Także piątkowy supergigant był zagrożony. Z powodu obfitych opadów śniegu start został opóźniony o ponad dwie godziny, a zawodnicy rywalizowali na skróconej trasie.
Saalbach-Hinterglemm - wyniki supergiganta1. Aleksander Aamodt Kilde (Norwegia) 58,30