JKH GKS Jastrzębie-Zdrój zdobyło drugi Puchar Polski

28/12/2018, 21:43 GMT+1

Hokeiści JKH GKS Jastrzębie-Zdrój zdobyli po raz drugi w historii Puchar Polski. W piątkowym meczu finałowym pokonali w Tychach TatrySki Podhale Nowy Targ 4:0 (0:0, 3:0, 1:0). Zespół z Nowego Targu zdobył Puchar Polski w latach 2003 i 2004, a jastrzębianie triumfowali w 2012.

Prawo do gry w finałowym turnieju wywalczyły cztery najlepsze zespoły po dwóch rundach rozgrywek ekstraligi. W czwartkowych półfinałach prowadzone przez selekcjonera reprezentacji Polski Tomasza Valtonena Podhale pokonało broniący trofeum GKS Tychy, a JKH po rzutach karnych wygrał z Tauronem KH GKS Katowice 4:3. Podopieczni trenera Roberat Kalabera przegrywali w tym spotkaniu 0:3 i odwrócili losy pojedynku.
Skład półfinalistów był niespodzianką, bo raczej spodziewano się, że o puchar zagrają ekipy z Tychów i Katowic.

Wieczór Laszkiewicza

Już przed spotkaniem swoją „walkę” na głośność dopingu rozpoczęli kibice obu zespołów zajmujący przeciwległe trybuny tyskiego lodowiska.
Przed meczem uroczyście pożegnany został były reprezentant Polski Leszek Laszkiewicz, który niedawno z powodów zdrowotnych musiał zakończyć karierę hokejową. W kadrze rozegrał 216 oficjalnych spotkań, w których zdobył 89 bramek.
Pierwsza tercja, rozgrywana w bardzo szybkim tempie, nie przyniosła goli, w czym główną zasługę mieli obaj bramkarze – Przemysław Odrobny (Podhale) i Ondrej Raszka (JKH).

Kluczowa druga tercja

Jastrzębianie zanotowali wymarzony początek drugiej części spotkania. Po 25 sekundach objęli prowadzenie dzięki trafieniu Tomasa Kominka. Kiedy 10 minut później podwyższył uderzeniem z bliska Kamil Wałęga, wprowadził kibiców JKH w świetny nastrój. Natarcie ekipy Roberta Kalabera trwało i w 34. minucie jego drużyna prowadziła 3:0.
Szkoleniowiec rywali poprosił o przerwę, jednak do końca tercji nic się nie zmieniło.
Trzecia odsłona przyniosła oczywiście szturm Podhala. Przez długie minuty nowotarżanie atakowali z wycofanym bramkarzem, a rywal próbowali trafić do pustej bramki. Ta sztuka udałą się w 58. minucie Łukaszowi Nalewajce i wszystko było jasne.
Hokeiści o Puchar Polski walczyli po raz 21. Rozgrywki o to trofeum zainaugurowano w 1969 roku. Później odbyła się jeszcze jedna edycja. Rywalizację wznowiono dopiero w 2000 r. Od 2013 rozgrywki toczą się według obecnej formuły, czyli turnieju z udziałem czterech zespołów.
JKH GKS Jastrzębie-Zdrój - TatrySki Podhale Nowy Targ 4:0 (0:0, 3:0, 1:0).
Bramki: 1:0 Tomas Kominek (21), 2:0 Kamil Wałęga (30), 3:0 Artiom Dubinin (34), 4:0 Łukasz Nalewajka (58).
Kary: TatrySki Podhale – 8 minut; JKH GKS – 8 minut.
Widzów: 1500.
TatrySki Podhale: Przemysław Odrobny – Jona Tolvanen, Patryk Wajda, Eetu Koski, Krystian Dziubiński, Jarosław Różański – Marcin Kolusz, Oskar Jaśkiewicz, Kacper Guzik, Bartłomiej Neupauer, Joonas Sammalmaa – Eetu Moksunen, Miro Hovinen, Mateusz Michalski, Krzysztof Zapała, Łukasz Siuty – Rafał Dutka, Robert Mrugała, Adrian Słowakiewicz, Daniel Kapica, Jakub Worwa.
JKH GKS: Ondrej Raszka – Vladimir Lukacik, Jan Homer, Dominik Paś, Peter Fabus, Kamil Wałęga – Jakub Michałowski, Jakub Grof, Martin Kasperlik, Tomasz Kulas, Tomas Kominek – Maciej Sulka, Krzysztof Kantor, Radosław Nalewajka, Artiom Dubinin, Łukasz Nalewajka – Jakub Gimiński, Jakub Kubes, Jan Sołtys, Dominik Jarosz, Kamil Wróbel.
Autor: br / Źródło: PAP