Jekaterina Kurakowa zajęła 5. miejsce wśród solistek w mistrzostwach Europy w Tallinie - łyżwiarstwo figurowe

15/01/2022, 21:13 GMT+1

Jekaterina Kurakowa piątą solistką mistrzostw Europy w łyżwiarstwie figurowym w Tallinie. To największy sukces polskiej zawodniczki w historii imprezy. Wygrała Rosjanka Kamiła Walijewa, która wyprzedziła swoje rodaczki Annę Szczerbakową oraz Aleksandrę Trusową.

Pochodząca z Kazania 15-letnia Walijewa, która w programie krótkim po raz kolejny uzyskała rekordową notę, w dowolnym wygrała minimalnie z dwa lata starszą Szczerbakową. Ubiegłoroczna mistrzyni globu dzięki temu awansowała z czwartej na drugą pozycję.
Trzecie miejsce utrzymała Trusowa, a poza podium spadła druga na półmetku zmagań Loena Hendrickx. Belgijka w sobotę była gorsza od Kurakowej, która za swój występ uzyskała notę 137,26 i zabrakło jej nieco ponad trzech punktów, by wyprzedzić rywalkę.
Mimo to zajęła najwyższe miejsce w historii występów Polek w ME. W przeszłości dwukrotnie (1993, 1996) siódma była Zuzanna Szwed, a raz - w 1994 roku - na tej pozycji uplasowała się Anna Rechnio.

Życiowy sukces przed debiutem olimpijskim

Kurakowa, która w czerwcu skończy 20 lat, będzie reprezentować Polskę w zimowych igrzyskach olimpijskich w Pekinie (4-20 lutego). Urodziła się w Moskwie, ale kilka lat temu przeniosła się do Torunia i rozpoczęła starania o starty w biało-czerwonych barwach.

W poprzednich ME, dwa lata temu, była 10., a w ubiegłorocznych MŚ zajęła 32. lokatę.

Na co dzień życie i treningi dzieli między Toruń a włoską Egnę, gdzie ćwiczy pod okiem Lorenzo Magriego i Angeliny Turenko.

Zakończone w sobotę ME zdominowali Rosjanie, którzy zdobyli komplet złotych medali, a łącznie oddali ledwie trzy - dwa wśród solistów i jeden w parach tanecznych.