Finlandia awansowała do finału mistrzostw świata w hokeju na lodzie

25/05/2019, 17:14 GMT+2

Finlandia wygrała w Bratysławie z Rosją 1:0 (0:0, 0:0, 1:0) i awansowała do finału mistrzostw świata w hokeju na lodzie. W drugim półfinale Kanada zmierzy się wieczorem z Czechami.

Rosja przed turniejem była uważana za teoretycznie najmocniejszy zespół i długo z roli faworyta wywiązywała się bez zarzutu. Sborna jako jedyna w fazie grupowej odniosła komplet siedmiu zwycięstw. Imponująco wyglądał także jej bilans bramek: 36-7.
W ćwierćfinale pokonała USA 4:3, ale w starciu z Finlandią ofensywna maszyna się zacięła. Suomi zaczęli mecz bez respektu i w pierwszej tercji to do nich należała inicjatywa. Oddali w niej 15 strzałów, ale sposobu na bramkarza Andrija Wasilewskiego nie znaleźli.

Jeszcze poczekają

Później Finowie większą wagę przywiązywali do defensywy i nastawili się na kontrataki. Skuteczny okazał się ten z 51. minuty, kiedy na listę strzelców wpisał się Marko Anttila. Czyste konto do końca zachował Kevin Lankinen i to jego zespół niespodziewanie zagra w finale.
Po raz ostatni Rosjanie sięgnęli po złoto mistrzostw świata w 2013 roku. Szwedzi, obrońcy tytułu, odpadli w ćwierćfinale także z Finlandią po dogrywce.
Drugi półfinał rozpocznie się o godz. 19.15. Finał zaplanowano na niedzielę.
Rosja - Finlandia 0:1 (0:0, 0:0, 0:1).
Bramka: Marko Anttila (51).
Kary: Rosja - 6, Finlandia - 2 minuty.
Autor: kip/twis / Źródło: PAP