Do nart dorzuciła karabin. Trudne początki Stiny Nilsson w biathlonie

14/01/2021, 13:39 GMT+1

Mistrzyni olimpijska w biegach narciarskich Stina Nilsson postanowiła przebranżowić się na biathlon. Szwedka na własnej skórze przekonała się, że to nie będzie łatwe zadanie. W debiucie w Pucharze IBU w niemieckim Arber zajęła dopiero 99. miejsce.

Stina Nilsson postanowiła przekwalifikować się z biegów na biathlon

Największym sukcesem 27-letniej zawodniczki ze Szwecji był złoty medal igrzysk olimpijskich w Pjongczangu. Stina Nilsson jest też dwukrotną mistrzynią świata i zwyciężczynią 23 zawodów Pucharu Świata w biegach.
Na początku 2020 roku podjęła decyzję o zmianie dyscypliny i przekwalifikowaniu się na biathlon.

Dużo nauki

Okazuje się, że rzeczywistość zweryfikowała marzenia. Szwedka ma wiele do poprawienia, jeśli chodzi o strzelanie.
W debiucie podczas sprintu na 7,5 km w ramach Pucharu IBU w niemieckim Arber zajęła 99. miejsce. Do triumfatorki - Rosjanki Tatiany Akimowej - straciła ponad trzy i pół minuty. W strzelaniu leżąc pomyliła się tylko raz, ale stojąc dołożyła cztery pudła.

Dobre wzorce

To nie pierwszy przypadek, kiedy biegacz narciarski decyduje się na przejście do zmagań biathlonowych lub odwrotnie. Najsłynniejszą osobą, która rywalizowała na obu frontach, był Norweg Ole Einar Bjoerndalen, zwycięzca jednych zawodów PŚ w biegach i 95 w biathlonie.
Z powodzeniem dyscyplinę zmieniła także m.in. brązowa medalistka igrzysk w Soczi w biegach Niemka Denise Herrmann, która poźniej zdobyła złoto mistrzostw świata w biathlonowym biegu na dochodzenie na 10 km, a ponadto zwyciężyła w sześciu innych zawodach PŚ.
W Arber w czwartek wystartowały również Polki. Najlepsza z nich Anna Mąką zajęła 36. miejsce. Daria Gembicka była 54., Natalia Tomaszewska - 63., Kamila Cichoń - 78., a Magda Piczura uplasowała się na 82. pozycji. Zawody ukończyło 129 biathlonistek.
Autor: fira/łup / Źródło: eurosport.pl, PAP