Biegun wyszedł z cienia. Kim jest nowy lider PŚ?

24/11/2013, 17:50 GMT+1

Nie Kamil Stoch, ani będący w doskonałej formie Piotr Żyła został polskim bohaterem konkursu w Klingenthal. Prawdziwą niespodziankę sprawił Krzysztof Biegun wygrywając pierwsze zawody inaugurujące sezon. Wynik 19-letniego skoczka cieszy tym bardziej, że w dotychczasowych startach w Pucharze Świata wywalczył jedynie punkt. Sport.tvn24.pl przedstawia lidera Pucharu Świata.

Krzysztof Biegun urodził się 19 lat temu w Gilowicach. Do tej pory najsłynniejszym sportowcem mającym związek z tą miejscowości był Tomasz Adamek. Teraz sytuacja może ulec zmianie. Biegun doskonale rozpoczął nowy sezon Pucharu Świata.

Udana inauguracja

24 listopada 2013 polski skoczek wygrał zawody inaugurujące nowy sezon narciarski. W zawodach nie brakowało kontrowersji. Sędziowie z powodów złych warunków atmosferycznych zdecydowali się na przeprowadzanie jednej serii konkursowej. Ze skakania zrezygnowali Gregor Schlierenzauer i Andreas Bardal. Wynik Bieguna i tak robi wrażenie. Polak wylądował na 142,5 metrze. To był prawdziwy nokaut dla konkurencji.
Triumfem Polaka pewnie nie jest zaskoczony Gregor Schlierenzauer. Austriacki skoczek tuż przed pierwszym konkursem prognozował, że Biegun może być odkryciem nowego sezonu skoków.

Zdolny junior, pracowity uczeń

Krzysztof Biegun rozwijał swój talent w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Szczyrku. - Był nieco w cieniu Aleksandra Zniszczoła i Klemensa Murańki. To jednak pracowity młody człowiek. Dziś przychodzą tego efekty - opowiada dyrektor szczyrkowskiej SMS Jarosław Konior.
Biegun w Szczyrku uczył się przez sześć lat. Do tutejszego gimnazjum trafił po szkole podstawowej w rodzinnych Gilowicach na Żywiecczyźnie. Naukę kontynuował w liceum. - Bardzo dużo pracował. W ostatnim roku, gdy był powoływany do kadry, jego frekwencja w szkole sięgała 30 proc. Uczył się w każdej chwili wolnej od treningu. Nadrobił wszystkie zaległości i w tym roku zdał maturę. To modelowy przykład szkolenia w naszej placówce – powiedział Konior.
Dyrektor szczyrkowskiego SMS podkreślił, że największymi atutami młodzieńca z Gilowic, obok pracowitości, jest także zdolność koncentracji. -Pokazał to m.in. na zawodach Letniej GP w Hakubie, gdzie zwyciężył. Wierzę, że przed nim jeszcze wiele sukcesów – dodał Konior.

Udane starty juniorskie

Na arenie międzynarodowej zadebiutował w 2011 roku występem w FIS Cupie w Srbskim Plesie. W tym samym roku na Olimpiadzie Młodzieży w Libercu wywalczył złoto z drużyną.
W 2013 roku z tą samą drużyną zdobył srebro na mistrzostwach świata juniorów. Kilka dni później debiutował w zawodach Pucharu Świata. Od razu zdobył punkt i to na skoczni mamuciej. Na inaugurację PŚ 2013/14 po kuriozalnym konkursie w Klingenthal wygrał zawody i został liderem klasyfikacji.
Autor: adsz / Źródło: spot.tvn24.pl