Alpejskie mistrzostwa świata 2021. Sebastian Foss-Solevaag wygrał slalom: wyniki i relacja

21/02/2021, 13:43 GMT+1

Radość zwycięzcy za linią mety była ogromna. Norweg Sebastian Foss-Solevaag został złotym medalistą slalomu, ostatniej konkurencji alpejskich mistrzostw świata w Cortinie d'Ampezzo. Drugie miejsce zajął Austriak Adrian Pertl, a trzeci był kolejny Norweg Henrik Kristoffersen.

Na półmetku niespodziewanie prowadził Pertl, a trzeci Foss-Solevaag tracił do niego 0,16 s. W drugim przejeździe Norweg był najszybszy, w sumie wyprzedził o 0,21 s Austriaka, który i tak odniósł największy sukces w karierze. Wcześniej tylko raz stał na podium zawodów Pucharu Świata.

Porażka faworyta

- Dwa złote medale w Cortinie to niewiarygodna historia. Przed drugim przejazdem wiedziałem, że muszę przyspieszyć. To wspaniała sprawa dla całej naszej ekipy, która przeżywała tu tyle problemów - podkreślił Foss-Solevaag.
Z szóstego miejsca atak na podium udał się Kristoffersenowi. Bez medalu pozostał natomiast drugi na półmetku Włoch Alex Vinatzer.
Kristoffersen jest w ostatnich latach jednym z najlepszych slalomistów, jednak dopiero w Cortinie d'Ampezzo udało mu się zdobyć pierwszy medal mistrzostw świata w tej konkurencji.

Faworytem niedzielnych zawodów był lider slalomowej punktacji PŚ Austriak Marco Schwarz. Po pierwszym przejeździe był jednak dopiero ósmy, a drugiego nie ukończył.
Organizatorzy zadecydowali, że czołowa piętnastka pierwszego przejazdu, a nie jak zwykle "30", pojechała w drugim przejeździe w odwróconej kolejności.
Kolejne mistrzostwa świata odbędą się w 2023 roku w Courchevel i Meribel we Francji.