Popularne dyscypliny
Dyscypliny
Pokaż wszystko

Aleksander Łakiernik chce być dalej wiceprezesem ISU, ale inni mogą się nie zgodzić - łyżwiarstwo

Emil Riisberg

28/04/2022, 10:57 GMT+2

Międzynarodowa Unia Łyżwiarska (ISU) opublikowała listę osób ubiegających się o objęcie najważniejszych stanowisk w tej organizacji. Znalazło się na niej nazwisko Aleksandra Łakiernika. Kandydatura rosyjskiego działacza może jednak przepaść jeszcze w przedbiegach.

Foto: Eurosport

ISU zrzesza 97 łyżwiarskich federacji krajowych regulujących takie dyscypliny jak: łyżwiarstwo figurowe, łyżwiarstwo synchroniczne, short track oraz łyżwiarstwo szybkie. Najnowsze wybory mają odbyć się w czerwcu.

Aleksandr Łakiernik pragnie reelekcji

Łakiernik po raz kolejny będzie ubiegać się o fotel jednego z dwóch wiceprezesów (z ramienia łyżwiarstwa figurowego). Funkcję tę pełni od 2016 roku, wybierany był już dwukrotnie, ale tym razem utrzymanie stołka może okazać się dla niego trudne, nie tylko z powodu trzech innych kandydatur.
picture

Foto: Eurosport

Pójdą dalej niż inne federacje?

Rosyjscy sportowcy kilka miesięcy temu zostali wypchnięci poza margines łyżwiarskiego środowiska. W marcu, zaledwie tydzień po ataku na Ukrainę, ISU zdecydowała o wykluczeniu rosyjskich i białoruskich zawodników ze wszystkich imprez organizowanych pod swoją egidą. Potem odebrała Rosjanom organizację prestiżowej imprezy Grand Prix, która miała odbyć się w listopadzie.
Okoliczności sprawiły, że Łakiernik może nie dostać nawet szansy, aby jego kandydatura została poddana głosowaniu. Na przychylność innych członków musi liczyć już wcześniej. Na czerwcowym zjeździe, jeszcze przed wyborami, zagłosują oni, czy rosyjscy i białoruscy kandydaci w ogóle mogą ubiegać się o najważniejsze stanowiska. Tym samym ISU idzie krok dalej niż inne sportowe federacje.

Podejmą ważną kwestię

Czerwcowe wybory będą pierwszym spotkaniem najważniejszych osób organizacji od czasu wybuchu afery dopingowej z udziałem Kamiły Walijewej. Sytuacja z Pekinu oraz jej następstwa wywołały szereg dyskusji dotyczących tego, jak nastoletni sportowcy są traktowani przez swoich opiekunów.
Jednym z punktów zbliżającego się spotkania ma być ewentualne podniesienie dopuszczalnego wieku sportowców uczestniczących w międzynarodowych zawodach do 17 lat.
Od dawna na samym szczycie struktur ISU zasiadają przedstawiciele łyżwiarstwa szybkiego. Prezydentem od pięciu lat jest Jan Dijkema z Holandii, który tym razem nie zgłosił swojej kandydatury. Jego poprzednikiem, aż przez 22 lata, był Ottavio Cinquanta z Włoch.
Autor: TG / Źródło: eurosport.pl, espn.com
Powiązane tematy
Udostępnij
Reklama
Reklama