Puchar Świata Krynica 2024: Oskar Kwiatkowski nie dojechał do ćwierćfinału. Zawody dla Niemki i Austriaka

Mariusz Czykier

Akt. 24/02/2024, 15:01 GMT+1

Puchar Świata snowboardowego slalomu giganta równoległego w Krynicy-Zdroju na półmetku. Pierwszego dnia historycznej rywalizacji najlepsi okazali się Austriak Andreas Prommegger i Niemka Ramona Theresia Hofmeister.

Przejazd Kwiatkowskiego w 1/8 finału sobotnich zawodów Pucharu Świata w Krynicy

Po ponurym i deszczowym piątku Krynica-Zdrój przywitała najlepszych snowboardzistów świata pięknym słońcem i temperaturą przekraczającą 10 stopni Celsjusza.
Wyjątkowo gościnni byli również gospodarze. Z licznego, 13-osobowego grona Biało-Czerwonych do 1/8 finału awansował tylko Kwiatkowski. Aktualny mistrz świata uzyskał trzeci czas kwalifikacji, ulegając tylko Włochowi Edwinowi Corattiemu i Koreańczykowi Sangho Lee.

Kwiatkowski przegrał walkę o ćwierćfinał

Ale w fazie finałowej Polak na stoku zaprezentował się tylko raz. W 1/8 finału startował w ostatniej parze z Austriakiem Benjaminem Karlem. Na mocno już rozjeżdżonej trasie Kwiatkowski musiał uznać wyższość mistrza olimpijskiego. Przegrał o 0,81 s i na kolejną szansę poprawy swojego miejsca w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata musi poczekać do niedzieli.

Jego pogromca zawody zakończył już w kolejnej rundzie. W bezpośredniej rywalizacji w ćwierćfinale Karl wjechał wprawdzie na metę równo ze swoim rodakiem Fabianem Obmannem, ale w takim wypadku o awansie decyduje czas z kwalifikacji. A ten premiował Obmanna.
Ostatecznie w zawodach z Austriaków najlepiej zaprezentował się nie Obmann (czwarte miejsce), tylko Prommegger, który w wielkim finale pokonał Włocha Rolanda Fischnallera. Podium uzupełnił inny reprezentant Italii Daniele Bagozza.
U pań zwycięstwo Niemki Ramony Theresii Hofmeister przed Szwajcarką Julie Zogg i Holenderką Michelle Dekker. Czwarta była Austriaczka Daniela Ulbing.

Pokazali tradycyjną polską gościnność

Kwiatkowski, najlepszy z Polaków, pierwszego dnia rywalizacji w Krynicy-Zdroju zajął 11. miejsce. 33. lokatę wywalczył Andrzej Gąsienica Daniel, 35. Maciej Mikołajczyk, 37. Mikołaj Rutkowski, a Michał Nowaczyk nie ukończył pierwszego przejazdu.
Wśród kobiet 21. miejsce zajęła Weronika Dawidek, 25. Maria Bukowska-Chyc, 29. Natalia Stokłosa, 30. Karolina Półtorak, 33. Natasza Piwowarczyk, 34. Olga Kaciczak, 35. Olimpia Kwiatkowska, a 36. Sonia Zapała. Weronika Biela-Nowaczyk została zdyskwalifikowana.