Wielki sukces polskiego nastolatka. Duży krok w stronę awansu do światowej elity

Mariusz Czykier

13/11/2023, 13:14 GMT+1

19-letni Antoni Kowalski wygrał w niedzielę snookerowy turniej w Landywood zaliczany do cyklu Q Tour. W finale pokonał 5:3 doświadczonego Jamajczyka Rory'ego McLeoda. Zwycięstwo w turnieju otworzyło polskiemu zawodnikowi drogę do walki o awans do najwyższej kategorii rozgrywek World Snooker Tour.

Kowalski przegrał w ćwierćfinale kwalifikacji do mistrzostw świata

Dla dwukrotnego mistrza Polski i byłego mistrza świata juniorów zwycięstwo w Landywood jest największym sukcesem w karierze. Zielonogórzanin wywalczył w Anglii nie tylko czek na 3000 funtów, ale przede wszystkim prawo do gry w światowych play-offach Q Tour, których stawką są cztery miejsca w najbardziej prestiżowej klasie World Snooker Tour w sezonie 2024/25.
Tegoroczny cykl zawodów Q Tour obejmuje siedem wydarzeń: cztery w Wielkiej Brytanii i trzy w kontynentalnej Europie. Kowalski świetnie zaprezentował się już w drugiej odsłonie serii. W Sztokholmie znalazł się w najlepszej czwórce turnieju.
Finał w Landywood rozpoczął od wygrania czterech frejmów z 52-letnim McLeodem. Jamajczyk zaczął później odrabiać straty, ale ostatnie słowo należało do polskiego nastolatka.

Szanse na awans do snookerowej elity

Na trzy turnieje przed końcem rozgrywek Kowalski sklasyfikowany jest na drugim miejscu cyklu Q Tour, ustępując tylko Walijczykowi Liamowi Daviesowi.
Zwycięzca całego cyklu awansuje do snookerowej elity bezpośrednio. O pozostałe trzy miejsca walczyć będzie w play-offach 16 snookerzystów, w tym zwycięzcy każdego z siedmiu turniejów.
Kolejne zawody z cyklu Q Tour zaplanowane są na 15-17 grudnia w Brighton.