Luca Brecel - John Higgins w finale Scottish Open 2021: wynik i relacja - Snooker

12/12/2021, 19:47 GMT+1

W finale Scottish Open Luca Brecel pokonał Szkota Johna Higginsa 9:5. Dla Belga to dopiero drugi wygrany turniej rankingowy w karierze.

Dla Brecela mecz z Higginsem był drugim finałem turnieju rankingowego z rzędu. Przed tygodniem dotarł on do ostatniego starcia w prestiżowym UK Championship. W nim musiał co prawda uznać wyższość Chińczyka Zhao Xintonga, lecz jego występ i tak należy traktować w kategoriach wielkiego sukcesu.
Faworytem niedzielnego spotkania był jednak 46-letni Szkot, który w poprzedniej rundzie rozbił sześciokrotnego mistrza świata Ronniego O'Sullivana aż 6:1.

Świetne otwarcie Belga

Spotkanie decydujące o losach tytułu nie rozpoczęło się dla Higginsa najlepiej. Belg umiejętnie wykorzystywał błędy popełniane przez rywala i szybko wyszedł na prowadzenie 3:0. Swoją świetną dyspozycję 26-latek co raz potwierdzał znakomitymi zagraniami.
W dalszej fazie mecz się wyrównał, ale Brecel bronił wypracowanej przewagi kilku frejmów. W ósmej partii popisał się także najwyższym, 104-punktowym brejkiem pierwszej sesji finału.
Na przerwę obaj zawodnicy zeszli przy stanie 6:2 dla Belga. W sesji wieczornej obraz gry się nie zmienił, a po kilkudziesięciu minutach rywalizacji Brecelowi brakowało już tylko jednej partii do turniejowego zwycięstwa.
Wtedy doszło do przebudzenia Higginsa, który pokazał dobrą formę z piątkowego spotkania z O'Sullivanem. Szkot wygrał trzy kolejne frejmy i zapowiadało się na wielkie emocje w końcówce.
W kluczowym momencie młodszy ze snookerzystów zachował jednak zimną krew. Brecel wygrał 9:5, kończąc pojedynek efektownym 104-punktowym podejściem.